Dobrá rada

Ako viem podporiť trans ľudí, aby sa cítili v dúhovej komunite prijatí?

transgender košice

Rešpektovanie identity a používanie preferovaného rodu je základ. Mnoho trans ľudí, ktorí pociťujú rôzny typ dysfórie (nesúlad s telom) a zároveň nemajú prístup k hormonálnej terapii, čo by im pomohla k preferovaným zmenám, má obavy ísť na nákup oblečenia, ktoré odráža ich rodovú identitu. Môže to znieť ako banálna vec, no trans ľudia pri kúpe preferovaného oblečenia môžu pociťovať strach a paniku. Ako prejav podpory veľmi pomáha, ak môžu ísť s niekym vo dvojici.  

Rozumiem tomu, že každý a každá z nás má k dispozícii nejaký balíček komunikačných zručností. Preto je dobré si uvedomiť, že trans ľudia sú oveľa senzitívnejší a vnímavejší k slovnej zásobe, ktorú používame. Často sa položí otázka alebo použijú slová, ktoré trans ľuďom môžu ublížiť, i keď to nebolo zámerom. 

Existuje kategória hanlivých výrazov, ktoré určite neodporúčam používať. Navrhujem ich štruktúru preformulovať. Ako príklad môžem uviesť : 

Už si teda preoperovaný/á? – V akej fáze tranzície sa nachádzaš, už si po tranzícií?

transexuál/transexuálka/transka – trans muž, trans žena, transrodovosť, transrodoví ľudia alebo skrátene trans ľudia

Lichôtky na vyjadrenie podpory sú veľmi fajn, avšak opäť záleží, ako ich formulujeme. Úplne stačí veta “vyzeráš dobre”, “dnes ti to veľmi pristane”, “si veľmi pekná/pekný”.

Trans ľudia si rovnako ako cis ľudia niekedy upravujú svoje telá, tak aby sa cítili komfortnejšie. Na genitálie sa však cisrodových ľudí  pri bežnom rozhovore nepýtame. Preto to nerobme ani pri trans ľuďoch. Rovnako sa nepýtame ani na operačné zákroky, ktoré absolvovali. Ak sa pomýlite pri oslovovaní preferovaným rodom, odporúčam sa opraviť a krátko a rýchlo sa ospravedlniť. Pomýliť sa je ľudské. Ospravedlniť sa a opraviť je dôležité. Je veľmi fajn, ak budete mať na mysli, že trans ľudia nepotrebujú špeciálny prístup, potrebujú iba rešpekt.

Richard Langdon, sociálny poradca PRIZMA

___

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!