Tipy na LGBT+ podujatia

6 LGBT+ filmov, ktoré uvidíte v košickom Úsmeve

gay film košice

Filmový festival inakosti štartuje už budúci týždeň v stredu. Projekcie budú bežať naraz v Košiciach a v Bratislave. Dejiskom festivalu na východnom Slovensku bude Kino Úsmev, ktoré je známe ako priateľské miesto, kam radi chodia aj LGBT+ ľudia. Čaká vás 6 filmových večerov s queer novinkami aj osvedčenou klasikou.

Podarilo sa nám zistiť, aké filmy bude premietať Filmový festival inakosti v Košiciach. Program otvorí v stredu 14. 10. o 20.00 čilský film Silní. „Chcel som vyrozprávať príbeh lásky medzi dvomi mužmi, ktorí vedia, čo chcú, a zároveň sú úplne rozdielni, majú iné životné skúsenosti a inak sa dívajú na svet. A chcel som ho vyrozprávať bez viny, traumy či odhalenia, tak, ako sa takéto príbehy rozprávajú príliš zriedka,“ vyjadril sa na margo filmu režisér Omar Zúñiga Hidalgo.

Druhý festivalový deň (15. 10.) bude patriť kultovému americkému filmu Skrotená hora. O 18.00 uvidíte príbeh lásky dvoch kovbojov, ktorí sa stretli v lete roku 1963. Film sa právom zaradil medzi klasické diela queer kinematografie a získal nielen tri Oscary, ale aj množstvo ďalších prestížnych cien.

V piatok 16. 10. o 20.00 zažijete atmosféru francúzskeho Leta 85. Dej sa krúti okolo šestnásťročného Alexisa, ktorý stretáva staršieho, charizmatického a tajomného Davida. Začína sa priateľstvo plné plavieb na mori, výletov na motorke, nocí bez spánku, slobody a spoznávania dospelého sveta. 

Prekliata láska príde na plátno kina Úsmev v sobotu 17. 10. o 20.00. Ako uvádzajú organizátori, ide o odvážnu vizuálnu štúdiu slávneho kontroverzného expresionistického maliara Francisa Bacona (1909 – 1992), ktorá zachytáva osemročný deštruktívny vzťah s jeho modelom a milencom Georgeom Dyerom.

V nedeľu 18. 10. o 18.00. sa ocitnete v Lete v Kreuzbergu. Na plátne budete sledovať 14-ročnú Noru, pre ktorú je leto v berlínskej štvrti Kreuzberg neznesiteľne horúce. Prázdniny trávi s kamarátmi na miestnom kúpalisku, čas zabíja videami pre svoj Instagram. Atmosféra leta sa však zásadne mení, keď sa zoznámi s pozornou a voľnomyšlienkárskou Romy, ktorá ju zasvätí do príťažlivých zákutí trendy Kreuzbergu.

Košickú časť Filmového festivalu inakosti uzavrie v pondelok 19. 10. o 20.00 britský film Amonit. Dej sa odohráva v 40. rokoch 19. storočia. Kedysi uznávaná Mary Anning hľadá fosílie na nehostinnom pobreží mora, aby ich predajom zarobila na živobytie pre seba a svoju chorľavú matku. Ponuku bohatého turistu, aby počas jeho neprítomnosti zasväcovala do svojej práce jeho manželku Charlottu, z finančných dôvodov nemôže odmietnuť. A hoci si s bohatou paničkou spočiatku zásadne nerozumejú, postupne sa medzi nimi začne vytvárať silné puto.

Ak nie ste z Košíc alebo máte obavy ísť v týchto časoch do kina, tak organizačný tím pripravil aj Filmový festival inakosti online, ktorý bude od 20. do 25. 10. Viac o festivale, filmových projekciách a vstupenkách sa dozviete na stránke FFi.

Úvodné foto: film Silní

___

Zaujal vás článok? Pozrite si aj ďalšie Tipy na LGBT+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!