Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Výjde po búrke v Poľsku dúha?

Veľvyslanci a veľvyslankyne z celého sveta vyzvali poľskú vládu, aby dodržiavala a chránila práva tamojších LGBT+ ľudí. V otvorenom liste vyzýva 50 diplomatov a diplomatiek, vrátane zástupcov USA, Izraela, Indie a krajín EÚ, na ukončenie diskriminácie sexuálnych menšín.

Táto symbolická reakcia prichádza v čase, keď je nepriateľstvo voči LGBT+ ľuďom v Poľsku na vzostupe. Stále viac poľských miest a obcí sa vyhlasuje za „LGBT free“ zóny. Mnohí politici a političky, často z vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), klamlivo osočujú LGBT+ komunitu. Nedávno znovuzvolený prezident Andrzej Duda nazýva LGBT+ hnutie „deštruktívnejším“ ako komunizmus.

Nádej na viac dúhovú budúcnosť

Dobrou správou je, že na stranu rovnosti pre všetkých sa stavia čoraz viac ľudí z civilných aj politických kruhov. V posledných mesiacoch vyšli do ulíc Varšavy tisíce ľudí, ktorí protestovali proti homofóbnej politike prezidenta Dudu a žiadali zmenu. Mnohé aktivistky a aktivistov zatkli a obvinili z „urážky náboženského presvedčenia“ a „zneuctenia kultúrnych pamiatok“.

Napísanie otvoreného listu koordinoval belgický veľvyslanec vo Varšave, ktorý vyjadril LGBT+ ľuďom v Poľsku solidaritu aj na sociálnych sieťach. Americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacherová uverejnila tweet, v ktorom upozornila na to, že ľudské práva nie sú ideológia a platia univerzálne.

Veľvyslanci a veľvyslankyne v liste zdôrazňujú povinnosť poľskej vlády chrániť všetkých občanov a občianky pred násilím a diskrimináciou a zabezpečiť im rovnaké príležitosti.  „Aby sme dokázali ochrániť komunity, ktoré sú verbálne a fyzicky napádané, čelia týraniu a nenávistným prejavom, musíme spoločne vytvárať prostredie bez diskriminácie, plné tolerancie a vzájomného akceptovania,“ uvádza sa v liste, ktorý zároveň vzdáva hold aktivistom a aktivistkám, ktoré sa pokúšajú ukončiť diskrimináciu LGBT+ ľudí v Poľsku.

Pripojte sa k výzve za Poľsko bez nenávisti

Vyzvať poľské štátne orgány na ukončenie šikany LGBT+ ľudí môžete aj vy! Amnesty International Slovensko pred časom spustila petíciu, ktorá vyzýva prezidenta Dudu a poľské štátne orgány, aby prestali porušovať práva LGBT+ ľudí, zabezpečili im ochranu, vďaka ktorej si budú môcť slobodne uplatňovať svoje ľudské práva, vrátane práva na slobodu prejavu. Petícia taktiež žiada, aby zabezpečili spravodlivé vyšetrenie incidentov, pri ktorých došlo k porušeniu práv LGBT+ ľudí a postarali sa o vyvodenie zodpovednosti. 

View this post on Instagram

Pred pár dňami obvinili poľské úrady skupinu aktivistiek z „hanobenia náboženského presvedčenia“ a „zneúctenia kultúrnych pamiatok“, pretože na sochy Kopernika, varšavskej morskej panny a Ježiša Krista zavesili dúhové vlajky a na tváre sôch umiestnili ružové masky s anarchistickým symbolom. Ich zatknutie je súčasťou širšieho problému. Zóny bez LGBT+ ľudí, homofóbne a dehumanizačné vyhlásenia politikov a političiek, nenávistné prejavy na internete, fyzické násilie, zastrašovanie a obťažovanie zo strany úradov aj polície –⁠ tomu všetkému čelia LGBT+ ľudia v Poľsku. Spolu s @amnesty_international_polska preto vyjadrujeme podporu 🏳️‍🌈 LGBT+ ľuďom v Poľsku a zároveň žiadame poľské štátne orgány, aby prestali urážať a útočiť na LGBT+ ľudí a všetky ďalšie menšiny v Poľsku. 🇵🇱Príslušníkov a príslušníčky polície vyzývame, aby dbali na uplatňovanie lokálneho práva aj medzinárodných právnych predpisov v oblasti ľudských práv, ku ktorých dodržiavaniu sa Poľsko zaviazalo. ⚖️ Žiadame tiež dôkladné, rýchle a nezávislé vyšetrenie pochybení zo strany polície, ku ktorým došlo počas nedávnych protestov. Pripojiť sa k výzve Poľsku bez nenávisti môžet podpisom petície v BIO Amnesty Polska. Ďakujeme! #PolishStonewall #PleaseHelpPoland #humanrights #amnesty #amnestyinternational #lgbt #lgbti #polsko #solidarita #milosc #laskajelaska #protest #spravodlivost #peticia #ludskeprava #niejenamtojedno #demonstracia #aktivizmus #feminizmus #rovnost #pravalgbtsuludskeprava #amnestyslovensko #amnestypolska #solidarnosc

A post shared by Amnesty_International_Slovakia (@amnesty_international_slovakia) on

Titulné foto: Klarqa

___

Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!