Novinky PRIDE Košice, PRIDE Košice 2021

Deviaty ročník festivalu PRIDE Košice bude v tradičnej podobe

PRIDE Košice s heslom “Vyfarbime Slovensko dúhou“ sa bude konať od 21. do 29. augusta. Pridá sa k snahe o zviditeľnenie a podporu práv ľudí z LGBT+ komunity.

Festival bude v priestoroch Tabačky Kulturfabrik a Kasární Kulturpark. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na rôznorodý a zaujímavý program. Hudobne je zameraný hlavne na slovenských umelcov podporujúcich queer tematiku. Vystúpi napríklad Katka Korček, košická dvojica Dennyiah, Baby Bourgeoisie, alternatívna kapela Lēra či Ladies & Genitals. 

Silné zastúpenie bude mať však aj nehudobná časť programu. Čaká nás opekačka, premietanie filmu Leto 85, queer kvíz, literárny večer a slam poetry, storytelling piknik, zaujímavé diskusie a rôzne iné aktivity, medzi ktorými si každý a každá niečo nájde. Nebude chýbať ani ekumenický program. Vstup na jednotlivé podujatia bude zadarmo.

Najdôležitejšou súčasťou celého týždňa bude dúhový sprievod. Ten sa uskutoční v sobotu 28. augusta. Po celom roku fyzického odstupu a ďalších obmedzení sa komunita bude môcť zhromaždiť pri dodržaní platných bezpečnostných nariadení. Kapacita sprievodu je nastavená na 1000 ľudí, preto odporúčame včasnú registráciu.

PRIDE Košice 2021 doteraz finančne podporilo Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických, Fond na podporu umenia, Mesto Košice, nadácia Pontis, E-KA2 grant a súkromní donori. Aktivity podujatia PRIDE Košice fungujú aj vďaka podpore prispievateľov. Taktiež sa konala crowdfundingovú kampaň, kde záujemcovia mohli finančne podporiť festival a získať rozmanité dúhové odmeny. PRIDE Košice použije vyzbierané prostriedky na prípravu samotného LGBT+ festivalu.

V roku 2021 Európsky parlament prejavil svoju podporu a vyhlásil Úniu za zónu slobody pre LGBT+ ľudí. Bohužiaľ, aj v krajinách s právnou ochranou čelia queer ľudia znepokojivo vysokej miere násilia a diskriminácie. V súčasnosti nás obklopujú správy zo susedného Maďarska, ktoré prijalo niekoľko zákonov zameraných proti párom rovnakého pohlavia, či Poľska, kde sa desiatky miest vyhlásili za zóny bez LGBT+ ideológie s cieľom zakázať pochody za rovnosť. 

PRIDE Košice je dobrovoľná nezisková akcia zastrešená občianskym združením Saplinq a organizovaná skupinou aktivistiek a aktivistov. Jeho cieľom je podpora aktívneho občianstva. 

Príď aj ty podporiť dúhovú komunitu. Tešíme sa na teba na festivale PRIDE Košice 2021!

Text: Alex Briediková, Alex Michelčíková