Tipy na LGBT+ podujatia

Filmový festival inakosti odštartoval 15. ročník

gay film

V týchto dňoch prebieha v priestoroch bratislavského Kina Lumière už 15. ročník Filmového festivalu inakosti, ktorý sa ako jediný z podobných podujatí na Slovensku venuje LGBT+ komunite. Festival trvá trvá od 6. do 11. októbra a tak sa je ešte na čo tešiť! Návštevníkov a návštevníčky čaká okrem bohatej ponuky filmov aj niekoľko sprievodných podujatí.

Festival je zameraný najmä na queer komunitu, jej priateľov, rodiny či podporovateľov. Je to kultúrne a osvetové podujatie, ktorého cieľom je informovať verejnosť o LGBT+ témach a prispieť k eliminácii homofóbnych či transfóbnych postojov v našej spoločnosti. Od roku 2007 ho každoročne organizuje Iniciatíva Inakosť.

Aké filmy si pozrieť?

Tohtoročný program je naozaj pestrý. V piatok si návštevníci a návštevníčky festivalu môžu pozrieť napríklad súčasnú snímku s názvom P.S. Po prečítaní spáliť, ktorá rozpráva príbeh newyorských drag queens z doby pred stonewallskými nepokojmi, kedy byť queer znamenalo porušovať zákon. Film je natočený podľa pôvodných rozhovorov a obsahuje aj doposiaľ nezverejnené autentické zábery či fotografie. 

Medzi ďalšími filmami, na ktoré sa môžete tešiť, je napríklad Amonit, ktorého dej sa odohráva v 40. rokoch 19. storočia a hovorí o láske dvoch žien,, alebo pásmo krátkometrážnych filmov s názvom Boys.

V sobotu vás čaká klasika Billy Elliot či súčasný film Učiteľ, ktorý už podľa názvu napovedá, že ide o príbeh dedinského učiteľa, ktorý čelí predsudkom a homofóbii zo strany rodičov žiakov. Na svoje si príde aj detské publikum, pretože medzi filmami je zaradená aj animovaná rozprávka s názvom O myške a medveďovi.

Aj v nedeľu sa môžete tešiť na zaujímavú porciu filmov. Medzi nimi je napríklad Veľká sloboda, čo je dráma odohrávajúca sa v povojnovom období, film s názvom Lola, ktorý rozpráva príbeh mladej transrodovej dievčiny, alebo ďalší animovaný film s názvom Luca, ktorý poteší nielen detského diváka či diváčku. 

Posledným dňom festivalu je pondelok 11. októbra. Tam sa budú premietať štyri súčasné filmy, a to Cikáda, Zamilovaná Anaïs, Ohnivák a Nie na mojom dvore. Celý program je zverejnený na oficiálnej stránke festivalu.

Nielen filmy

Aj keď je festival hlavne o filmoch, jeho súčasťou je aj viacero sprievodných podujatí. V sobotu 9. októbra sa bude v priestoroch Kina Lumiére konať diskusia s dúhovými veriacimi o ich skúsenostiach s vlastnou sexualitou a jej prežívaní v súvislosti s ich vierou. Diskusia nesie názov (Homo)sexualita v zasvätenom živote a jej organizátormi sú Dúhoví kresťania.

Môžete si užiť aj na queer technopárty v klube Radosť alebo si v Teplárni vypočuť hudbu zo známych LGBT+ filmov. Obe spomenuté sprievodné podujatia organizuje Queer Slovakia.

Počas celého festivalu je kvôli pretrvávajúcej pandemickej situácii nutné dodržiavať platné opatrenia. Pobyt v kine je povolený len s prekrytými hornými dýchacími cestami a výhradne pre plne zaočkované osoby. 

Text: Alex Michelčíková

Foto: Filmový festival inakosti