Tipy na LGBT+ podujatia

Strastiplnú cestu za manželstvami pre všetkých ukáže český dokument Zákon lásky

gay film

Kým u nás stále snívame o životných partnerstvách, v Česku sa pokúšajú o skutočné zrovnoprávnenie v podobe manželstiev pre všetkých. Ani v tolerantnejšom Česku to však nie je jednoduché, čo môžete vidieť vďaka filmu Zákon lásky.

Dokument odvysiela ČT2 v utorok 22. februára o 21.50, repríza bude na druhý deň 23. februára o 16.50. Režisérkou filmu je Barbora Chalupová, ktorá je spoluautorkou úspešného dokumentu V sieti. Slovenskú kino-premiéru mal Zákon lásky na jeseň na Filmovom festivale inakosti. Podľa vyjadrenia distribučnej spoločnosti Film Expanded ide o tragikomické dokumentárné roadmovie o ceste zákona, ktorý môže ovplyvniť život státisícov ľudí. A hoci má „zákon lásky“ podporu väčšiny obyvateľov Českej republiky, cesta k jeho prijatiu je v mnohom tŕnistá.

„S napätím sledujeme výpravu naprieč spoločnosťou, ktorá vedie od zberu petičných podpisov cez televízne hádky až po diskusie na pôde parlamentu smerujúce ku kľúčovému hlasovaniu. Stret progresívnej a konzervatívnej časti obyvateľov ilustrujú politici pri svojich vystúpeniach a exhibíciách. Nevzdelanosť, obavy, strach a neschopnosť urobiť akékoľvek rozhodnutie však nie sú to jediné, čo legislatívnemu prijatiu bráni,“ približuje dej filmu distribútor.

„Tak, ako sa atmosféra zhoršuje v Poľsku a Maďarsku, zmráka sa aj u nás. Cítime snahy tému LGBT+ ľudí otočiť horším smerom, ale zatiaľ sa to nedarí. U nás debata o manželstvách trvala štyri roky, tušil som, že to rýchlo nepôjde. Ľudia majú v hlavách zakonzervované, že manželstvo je vzťah muža a ženy,“ zhodnotil český aktivista Czeslaw Walek, ktorý je hlavnou postavou dokumentu.

Zákon lásky ukazuje, aký je rozdiel medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom. Kladie si otázku, či sú Česi takí liberálni, ako sa domnievajú, a či naozaj zvíťazí dobrom a láska nad zlom a nenávisťou.