Kampaň s názvom Vyfarbi sa odštartovala pri príležitosti Medzinárodného dňa coming-outu. Jej cieľom je priblížiť túto tému verejnosti. Jednou z odmien, ktorú si darcovia a darkyne môžu vybrať za podporu kampane, je Dúhový diár. V diári nájdete dôležité LGBT+ medzinárodné dni a výročia a taktiež aj informácie o týchto dátumoch alebo významných queer osobnostiach. Súčasťou sú aj ilustrácie v podobe relaxačných omaľovánok, ktoré si môžete vyfarbiť podľa seba. Kampaň beží ešte pár dní, tak ešte máte šancu ju podporiť na Startlabe.

Coming-out je dôležitý míľnik v životoch mnohých queer ľudí a často nie je jednoduchý. Po vnútornom coming-oute nasleduje viacero ďalších v rôznych prostrediach, ako napríklad v rodine, v práci či medzi kamarátmi. Sú ľudia, ktorí sa rozhodnú nepodeliť o svoju identitu s ostatnými a aj to je v poriadku.

Coming-out vie byť náročný a ľudia, ktorí si ním prechádzajú, potrebujú podporu a prijatie od svojho okolia. Práve preto je nevyhnutné dostať túto tému do verejného priestoru a hovoriť o ňom. 

Organizácia Saplinq sa preto v rámci kampane Vyfarbi sa rozhodla zdieľať príbehy tých, ktorí si coming-outom prešli alebo si ním prechádzajú. Tieto príbehy by mohli slúžiť ako inšpirácia pre ďalších ľudí.

Kampaň má, ako sa zdá, úspech. Zatiaľ sa podarilo vyzbierať dosť financií na vydanie Dúhového diára a aj na vytvorenie webového sprievodcu coming-outom. Ďalším plánom sú prednášky pre mladých ľudí, ktoré budú zorganizované, ak sa podarí vyzbierať dostatočná suma. Kampaň Vyfarbi sa beží ešte do utorka.

Dúhový diár už teda uzrel svetlo sveta a jeho súčasťou sú aj omaľovánky. Kto sú však umelci, ktorí sa rozhodli špeciálne pre kampaň na podporu coming-outu vytvoriť originálne ilustrácie?

Kto sú autori ilustrácií?

„Som za každú srandu a rád realizujem kreatívne nápady. Omaľovánky som chcel stále vyskúšať tvoriť a práve preto sa mi táto možnosť páčila. Rozhodol som sa zamerať sa na inakosť, lebo tá mi príde veľmi krásna, ale spoločnosťou stále málo akceptovaná. Myslím si, že každý z nás by mal oslavovať svoju jedinečnosť,“ hovorí Lukáš, autor niektorých z grafík, ktoré nájdete v diári. 

Lukáš je mladý umelec z Košíc, ktorý sa okrem umenia aktívne venuje aj aktivizmu. Tento rok bol súčasťou stáže Laboratórium snov, ktorej výsledkom bol festival PRIDE Košice 2021. O Lukášovi sme však písali už predtým v rámci rubriky Teplá story.

Ďalšou autorkou je Alex. Rovnako ako Lukáš, aj Alex sa venuje okrem umenia aj aktivizmu a bola súčasťou organizačného tímu v rámci stáže Laboratórium snov

„Mám pocit, že inakosť v akejkoľvek jej forme je v našej spoločnosti stále vnímaná pomerne negatívne, čo je smutné. Každý*á z nás je jedinečná ľudská bytosť a to je podľa mňa práve to krásne! Preto som rada, že som svojou tvorbou mohla prispieť k tejto kampani a tvorbe Dúhového diáru. Verím, že dokážeme vytvoriť pestrú spoločnosť, v ktorej všetci*ky budeme môcť ukázať všetky svoje farby bez strachu z odmietnutia,“ hovorí. 

Kampaň Vyfarbi sa jednoznačne prispela k tomu, aby sa debata o dôležitosti coming-outu dostala viac medzi ľudí. My dúfame, že tí a tie, ktorí sa rozhodnú coming-out podstúpiť, sa vo svojom okolí stretnú s pochopením a podporou. Veríme, že spoločne dokážeme vytvoriť akceptujúcu spoločnosť, kde sa ľudia nebudú báť vyfarbiť.

A ak by ste potrebovali nejaké rady počas coming-outu, veľa užitočných tipov nájdete v rubrike Dobrá rada.