Za dverami detskej izby dvoch bratov sa skrýva tajomstvo ich vzájomného sebaobjavovania. Keď sa však u staršieho Mareka dospievaním detská zvedavosť vytratí, uvedomí si, že prekročili hranice bratskej lásky, čo mladší Dávid ešte nedokáže pochopiť…

Ako naznačuje anotácia k filmu Dotýkanie, dej sa venuje otázke objavovania vlastnej sexuality a to ešte v detskom veku. Túto tému sa rozhodol otvoriť režisér Dominik György. Príbeh filmu zasadil do minulosti do 80. rokov. Dotýkanie sleduje deväťročného Dávida a jeho trinásťročného brata Mareka. Žijú so svojou matkou na predmestí vo veľkom dome. Ich otec je námorník a práve je odcestovaný na služobnej plavbe. Veľa času v domácnosti však netrávi ani matka, ktorá zostáva v práci do neskorých večerných hodín.

Bratia preto často zostávajú doma sami. Práve v týchto chvíľach sa za dverami detskej izby venujú vzájomnému intímnemu objavovaniu. Marek si však v poslednom čase nie je istý, či chce tieto chvíle so svojim bratom zdieľať aj naďalej, pretože si začína uvedomovať, že prekročili hranice bratskej lásky.

„Takmer každý z nás v detstve prežil množstvo rozmanitých zážitkov a skúseností, ktoré v sebe buď dospievaním duševne spracoval, alebo ich v sebe nadobro potlačil a nechal ich v minulosti. Celé detstvo človeka je hlavne o objavovaní okolitého sveta a seba samého. S tým úzko súvisí aj objavovanie vlastnej sexuality,“ vysvetľuje režisér filmu.

Režisér filmu počas nakrúcania

Nakrúcaniu filmu predchádzali konzultácie s detskou psychatričkou a sexuologičkou. Zámerom režiséra bolo citlivo otvoriť tému a tiež upozorniť, že nevinné detské hry môžu skončiť aj bolestivou traumou. „Detská sexualita a zážitky z detstva spojené s ňou sú v čase ranného sebaobjavovania a dospievania úplne normálne a na základe štúdií úplne bežné, no na druhej strane v prípade negatívnych zážitkov môžu byť kľúčovým zdrojom mnohých psychických problémov v dospelosti,“ upozorňuje autor filmu Dotýkanie. Verí, že práve otváranie diskusie o téme detskej sexuality môže pomôcť druhým, aby sa objavovanie vlastného tela neskončilo traumou.

Film si môžete pozrieť v piatok 23. 10. na Filmovom festival inakosti online.

Titulná foto: záber s filmu Dotýkanie

___

Zaujal vás článok? Pozrite si aj ďalšie Tipy na LGBT+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!