Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kde sú hranice detskej zvedavosti? Pýta sa film Dotýkanie

Za dverami detskej izby dvoch bratov sa skrýva tajomstvo ich vzájomného sebaobjavovania. Keď sa však u staršieho Mareka dospievaním detská zvedavosť vytratí, uvedomí si, že prekročili hranice bratskej lásky, čo mladší Dávid ešte nedokáže pochopiť…

Ako naznačuje anotácia k filmu Dotýkanie, dej sa venuje otázke objavovania vlastnej sexuality a to ešte v detskom veku. Túto tému sa rozhodol otvoriť režisér Dominik György. Príbeh filmu zasadil do minulosti do 80. rokov. Dotýkanie sleduje deväťročného Dávida a jeho trinásťročného brata Mareka. Žijú so svojou matkou na predmestí vo veľkom dome. Ich otec je námorník a práve je odcestovaný na služobnej plavbe. Veľa času v domácnosti však netrávi ani matka, ktorá zostáva v práci do neskorých večerných hodín.

Bratia preto často zostávajú doma sami. Práve v týchto chvíľach sa za dverami detskej izby venujú vzájomnému intímnemu objavovaniu. Marek si však v poslednom čase nie je istý, či chce tieto chvíle so svojim bratom zdieľať aj naďalej, pretože si začína uvedomovať, že prekročili hranice bratskej lásky.

„Takmer každý z nás v detstve prežil množstvo rozmanitých zážitkov a skúseností, ktoré v sebe buď dospievaním duševne spracoval, alebo ich v sebe nadobro potlačil a nechal ich v minulosti. Celé detstvo človeka je hlavne o objavovaní okolitého sveta a seba samého. S tým úzko súvisí aj objavovanie vlastnej sexuality,“ vysvetľuje režisér filmu.

Režisér filmu počas nakrúcania

Nakrúcaniu filmu predchádzali konzultácie s detskou psychatričkou a sexuologičkou. Zámerom režiséra bolo citlivo otvoriť tému a tiež upozorniť, že nevinné detské hry môžu skončiť aj bolestivou traumou. „Detská sexualita a zážitky z detstva spojené s ňou sú v čase ranného sebaobjavovania a dospievania úplne normálne a na základe štúdií úplne bežné, no na druhej strane v prípade negatívnych zážitkov môžu byť kľúčovým zdrojom mnohých psychických problémov v dospelosti,“ upozorňuje autor filmu Dotýkanie. Verí, že práve otváranie diskusie o téme detskej sexuality môže pomôcť druhým, aby sa objavovanie vlastného tela neskončilo traumou.

Film si môžete pozrieť v piatok 23. 10. na Filmovom festival inakosti online.

Titulná foto: záber s filmu Dotýkanie

___

Zaujal vás článok? Pozrite si aj ďalšie Tipy na LGBT+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!