Novinky PRIDE Košice

Veríme v lásku a rovnosť! Hrdo si pripneme Dúhovú stužku ako symbol podpory LGBT+ komunity

dúhová stužka

Len spolu dokážame vytvoriť krajinu, v ktorej sa LGBT+ ľudia budú cítiť prijatí a v bezpečí. To je hlavným odkazom kampane Dúhová stužka. Stojí za ňou združenie Saplinq. Odštartovalo ju pár dní pred 17. májom, čo je Medzinárodný deň boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii.

„Pripnutím dúhovej stužky môže každý a každá vyslať jasný signál, že sa pri nich môžu LGBT+ ľudia cítiť bezpečne. Ide o symbol akceptácie a rešpektu. Jej nosenie vo verejnom priestore pomôže znížiť u LGBT+ ľudí stres, ktorý každodenne zažívajú z obavy z neprijatia či otvoreného nepriateľstva,“ hovorí Róbert Furiel, riaditeľ občianskeho združenia Saplinq.

Až 59 % ľudí z dúhovej komunity čelilo pre svoju identitu vyhrážkam, nadávkam či nevhodným žartom. Tieto údaje zverejnila Iniciatíva Inakosť na základe celoslovenského prieskumu v roku 2017. Takmer pätina respondentov a respondentiek dokonca uviedli, že ich fyzicky ohrozovali či napadli.

Táto smutná štatistika sa žiaľ odvtedy veľmi nezlepšila, čo potvrdzuje aj prieskum Agentúry EÚ pre základné práva z roku 2019. Ten uvádza, že takému obyčajnému prejavu lásky, ako je držanie sa za ruky, sa u nás vyhýba 6 z 10 LGBT+ ľudí. Fyzickému a sexuálnemu násiliu sú pritom najviac vystavení transrodoví a intersexuálni ľudia.

To všetko môže byť minulosť. Zmena je aj v našich rukách. Odkazuje tím, ktorý organizuje kampaň Dúhová stužka. „Tieto hrozivé čísla zmeníme len spoločne, každý a každá môže prispieť k tomu, aby Slovensko bolo férovou a priateľskou krajinou. Veď ako sa chceme cítiť v bezpečí, keď útočia a zosmiešňujú našich bratov a sestry, našich blízkych, naše deti? Spoločenská akceptácia LGBT+ ľudí je totiž vecou každého a každej z nás, niekedy stačí malé gesto v podobe Dúhovej stužky, aby sme priniesli druhým pocit bezpečia,“ dodáva Furiel.

Do kampane je možné sa zapojiť na stránke Duhovastuzka.sk, výťažok z prvého ročníka ide na prevádzku momentálne jediného komunitného a poradenského centra pre LGBT+ ľudí, PRIZMA v Košiciach.

Chcem dúhovú stužku!