Tipy na LGBT+ podujatia

Pozrite si online výstavu o inakosti

Streetqueer

“Na Slovensku sa na inakosť ľudia pozerajú rôzne. Niektorí ju plne podporujú, iní odsudzujú. Práve preto sme sa rozhodli spraviť túto výstavu, pre lepšiu budúcnosť, a aby sme búrali stereotypy,” to sú úvodné slová organizátorov online výstavy, ktorej ústrednou témou je inakosť. Výstavu Streetqueer si môžete pozrieť hneď teraz na tomto linku.

Súčasťou výstavy sú rôzne druhy umenia: výtvarná či literárna tvorba, digitálna ilustrácia, makeup art, textilný dizajn či dokonca film. Dielami prispeli umelci a umelkyne z celého Slovenska. 

Organizátormi sú iba šestnásťroční Lukáš Bláha a Viktor Hajnal. Výstava vznikla ako výsledný projekt školenia KompAkt, ktoré je zamerané na LGBT+ aktivizmus. Pôvodne sa mala konať naživo, ale pre protipandemické opatrenia nakoniec zvolili online formát. 

Projekt je reakciou na potreby ľudí z LGBT+ komunity. Podľa organizátorov si hlavne mladí queer ľudia želajú, aby bola inakosť viditeľná a aby ju spoločnosť vnímala pozitívne. Zámerom výstavy je tiež priblížiť verejnosti samotnú komunitu a dať priestor na vyjadrenie mladým umelcom a umelkyniam. Sponzormi výstavy sú okrem projektu KompAkt aj občianske združenie Saplinq, nadácia Pontis a Otvorená Hra.

Alex Michelčíková

Úvodný obrázok: Individuality, autor Koit Gladiš