Novinky PRIDE Košice

PRIDE Dúhové Košice zverejnil dátum sprievodu, mení názov na PRIDE Košice

PRIDE Dúhové Košice zverejnil dátum sprievodu, mení názov na PRIDE Košice

KOŠICE, 4. apríla 2016 – Dátum košického sprievodu a festivalu za práva LGBTI ľudí je zverejnený. Tento rok bude kvôli počasiu skôr, pripadne na sobotu 3. septembra 2016.

Viac ako dve stovky účastníkov sprievodu nepriaznivé počasie na konci minuloročného septembra neodradilo, no organizačný tím sa poistil a PRIDE Košice 2016 bude už 3.septembra.

Dúhu vymenila láska, štvrtý ročník prináša zmeny

Minulý rok sa niesol košický sprievod v duchu motta „Dúha nás spája“. „Všetci sme iní, ako farby dúhy, no tvoríme jeden rovnocenný celok. Podobne ako dúha, nás spája aj láska. Každá je iná, má rôzne podoby, ale takisto vždy vytvára celok. Tohtoročný slogan preto znie „Spája nás láska“,“ informuje riaditeľ PRIDE Košice Róbert Furiel. „Zmeny sa dotýkajú aj samotného mena podujatia. PRIDE Dúhové Košice mení názov na PRIDE Košice,“ pokračuje Róbert Furiel.

Chcú sa zamerať na región východného Slovenska

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ktorí PRIDE pripravujú, chcú i naďalej poukazovať na existenciu LGBTI ľudí žijúcich na východe Slovenska, a vytvárať pre túto neviditeľnú menšinu priestor. „Chceme aj na východe krajiny spoločnosť, ktorá akceptuje LGBTI jednotlivca ako svoju integrálnu súčasť, a pre ktorú sú menšiny zdrojom inšpirácie a obohatenia,“ hovorí o víziách organizácie Furiel a poukazuje na to, že dlhodobým cieľom PRIDE Košice  je angažovaná komunita akceptovaná spoločnosťou a sebou samou.

„Chceme svet, kde je PRIDE oslavou prekonaného strachu z odlišnosti, a preto všetkých pozývame tretieho septembra prekonať predsudky a podporiť rôznorodosť,“ vyzýva Róbert Furiel.

Minulý rok podporili PRIDE známe tváre a umelci

Sprievodu minulý rok predchádzal týždeň sprievodných podujatí. Divadelné predstavenie, workshopy, prednášky, verejné diskusie o tom, ako sa žije na Slovensku LGBT ľuďom, teda lesbám, gejom, bisexuálnym a transrodovým ľuďom, mali veľký úspech. Organizačný tím chce v myšlienke týždňa sprievodných podujatí pokračovať, program budú postupne zverejňovať.

Zaspievala aj Katarína Feldeková, tancoval známy rómsky folklórny súbor Kesaj Tchave a podporiť prišla aj prešovská punkrocková kapela Odtiaľ Potiaľ a veľa iných. Podporu košickému PRIDE vyjadril aj ich partner PRAGUE PRIDE. Ako organizačný tím informuje, plánujú program opäť raz vylepšiť a priniesť ešte  viac dúhy, zábavy a poučenia.