Tipy na LGBT+ podujatia

Bezpečný priestor pre LGBTI+ ľudí: pondelky v PRIZME budú patriť komunitným stretnutiam

LGBT Košice

PRIZMA od 20. júna opäť ponúka priestor na zábavu, pokec a spoznanie super ľudí. Každý pondelok od 17.00 do 20.00 máš príležitosť byť súčasťou komunitných stretnutí, ktoré ti môžu poskytnúť príjemný štart do nového týždňa. V článku sa dočítaš, ako prebiehalo jedno z júnových stretnutí. A na kus reči sme si zavolali aj vedúceho a vedúce komunitných stretnutí, aby nám priblížili, čo ich priviedlo k tomu, aby sa venovali kvír komunite aj takýmto spôsobom.

Všetci sme určite aspoň raz zažili deň, kedy sme si chceli s kamošmi a kamoškami vyraziť a zabaviť sa, ale, ako naschvál, ostatní boli zaneprázdnení a plány sa tak skončili skôr, než sa vôbec začali. Čo keby sme ti povedali, že existuje miesto, kde každý pondelok môžeš prísť a stráviť čas v príjemnej spoločnosti, nájsť si nové priateľstvá či sa len venovať sebe a svojim myšlienkam?

Komunitné stretká v PRIZME spĺňajú toto všetko a prinášajú ešte omnoho viac! Sú prístupné pre všetkých a všetky od 15 rokov vyššie. Každý pondelok ťa čaká nový program, aktivity a príjemná atmosféra. Budeme sa rozprávať, tvoriť, spoznávať sa, hrať sa – štruktúra stretiek je naozaj rôznorodá a na svoje si prídu všetci.

Posledné stretko bolo venované vzájomnému spoznávaniu – vytvárali sa rôzne koláže na tému „Prečo som na komunitnom stretnutí alebo čo pre mňa znamená bezpečný priestor“, prebiehala debata o tom, čo môžeme robiť pre to, aby sa na stretkách cítili všetci príjemne a bezpečne, či aké aktivity alebo podujatia by účastníci a účastníčky chceli radi vyskúšať či zažiť.

Komunitné stretnutia mala dlhú dobu pod palcom aktivistka Zara Kromková z PRIZMY, ktorá sa rozhodla predať ďalej štafetu. Kto bude viesť stretká a budeš sa s ním pravidelne stretávať?

Vedenie komunitných stretnutí spoločne prevzali Lukáš, Alex a Simona (na obrázku vyššie), ktorí nám poskytli krátky rozhovor, kde spomínajú, čo pre nich znamenajú stretká, prečo sa dali na ne dali či čomu sa venujú v rámci teplého aktivizmu. 

Prvého si predstavíme Lukáša Bláhu, nadšenca dinosaurov, umenia, skvelej čokolády a zelenej farby.

 • Opísal by si nám svoju cestu naprieč aktivizmom?

Štyri roky dozadu som cez sociálne siete zorganizoval niekoľko LGBTI+ meetingov v Košiciach, na ktorých sa stretli mladí ľudia a spriatelili sa – vlastne niečo podobné ako komunitné stretnutia v PRIZME. Neskôr som vystavoval zopár svojich malieb na kvír výstavách a v lete 2020 som sa zúčastnil prvého KompAkt-u cez PRIDE Košice, kde sa začala moja cesta v teplom aktivizme. V 2021 som bol stážistom pilotného programu Laboratória snov, pomocou ktorého som zorganizoval niekoľko podujatí počas PRIDE týždňa. Tento rok v LabSnov pokračujem aj naďalej a momentálne pripravujeme PRIDE Košice 2022. Najnovšie rozbieham spolu s Alex a Sisou tieto komunitné stretnutia v PRIZME.

 • Aký majú pre teba komunitné stretnutia význam?

Komunitné stretnutia vnímam ako pravidelné stretnutia priateľov, kde môže byť každý slobodne tým, kým chce byť, a to bez akéhokoľvek odsúdenia, navyše je to aj veľmi bezpečné miesto. Pri pomyslení na ne počujem smiech mladých ľudí, cítim vôňu kávy a vidím dúhu, doslova! Verím, že veľmi podobné budú komunitné stretnutia pôsobiť i na účastníkov a účastníčky.

 • Prečo si sa rozhodol podieľať na ich organizácií?

Keď som chodil na komunitné stretnutia, ešte pod vedením Zary Kromkovej, v roku 2019, cítil som sa tam najbezpečnejšie v celých Košiciach, plne akceptovaný a podporovaný. Spoznal som mnoho skvelých ľudí, s ktorými sa priatelím dodnes, mnoho som sa naučil o komunite i o sebe a najmä ma bavili zábavné aktivity, ktoré sme tam spolu robili. Presne to chcem, aby zažili i ďalší ľudia z komunity. Preto som sa rozhodol byť organizátorom nových komunitných stretnutí. Mám mnoho nápadov na aktivity, vďaka ktorým sa spolu všetci zasmejeme a lepšie spoznáme. Podľa mňa je veľmi dôležité, aby kvír komunita bola zvnútra silná a priateľská, aby sme cítili spolupatričnosť a hrdosť na to, kým sme.

 • Čo by si odkázal ľuďom, ktorí stále váhajú sa stretiek zúčastniť?

Myslím si, že dôvodov prečo prísť som vymenoval pred chvíľkou mnoho, ale v skratke: v PRIZME je jedinečná atmosféra, ktorú by mal každý aspoň raz v živote zažiť!

Ďalšou z organizátorskej trojice je Alex Michelčík, milovníčka prírody, cestovania a umenia v rôznych podobách. 

 • Opísala by si nám svoju cestu naprieč aktivizmom?

S komunitnými stretnutiami mám skúsenosti, no na pozícii organizátora je to pre mňa premiéra. Okrem komunitných stretnutí sa v rámci Saplinqu venujem hlavne sociálnym sieťam a PRIDE magazínu, ale niekoľkokrát som bola zapojená aj do dobrovoľníckeho programu pre PRIDE Košice a ďalších aktivít. 

 • Aký majú pre teba komunitné stretnutia význam?

Komunitné stretnutiam, ale aj PRIZMA vo všeobecnosti, pre mňa znamenajú príjemný a bezpečný priestor, kde môžeme byť sami*y sebou – bez odsudzovania, bez predsudkov, bez hrania sa na niečo, čím nie sme. Mala som možnosť tu spoznať množstvo skvelých ľudí, čo si nesmierne vážim, veľa sa naučiť a zažiť super veci, či už išlo o aktivizmus alebo zábavu. 

Prvý raz som sa v PRIZME ocitla v roku 2018 a to v súvislosti s dobrovoľníckym programom pre PRIDE Košice. Odvtedy je to neodmysliteľnou súčasťou môjho života.

 • Prečo si sa rozhodla podieľať na ich organizácií?

Myslím si, že ako komunita by sme mali mať možnosť stretávať sa, robiť spoločné aktivity, mať priestor, kde môžeme slobodne diskutovať, vyjadriť svoje názory, postoje či pocity, nadväzovať vzťahy s ďalšími ľuďmi… Zároveň je fajn mať priestor pre relax. Práve o tom komunitné stretnutia z môjho pohľadu sú – nemusíme sa ako komunita stále venovať len aktivizmu, stále sa zaoberať len negatívnymi vecami, ktoré sa dejú. Je okej chcieť si vydýchnuť a stráviť čas nejakou príjemnou zábavou alebo oddychom niekde, kde je bezpečne. Komunitné stretnutia robíme pre komunitu a tým pádom aj pre seba. Som zvedavá, ako sa to celé rozvinie a úprimne sa na to teším. Samozrejme, mám vlastné nápady na rôzne aktivity, ktoré by sme mohli robiť, no sme otvorení akýmkoľvek podnetom a nápadom.

 • Čo by si odkázala ľuďom, ktorí stále váhajú sa stretiek zúčastniť?

Príďte. Či už sa budete chcieť zapojiť do aktivít, pokecať s ľuďmi, či len prísť a využiť ten priestor na čítanie knihy alebo počúvanie hudby, je to úplne v pohode. Ten priestor je pre nás všetkých.Pomyselný trojuholník nám uzatvára Simona Srnková, milovníčka kníh, dobrej kávy a spontánnych nápadov.

 • Opísala by si nám svoju cestu naprieč aktivizmom?

Moja cesta sa začala nedávno, konkrétne to spustilo prihlásenie do pilotného programu Laboratórium Snov, kde som pomáhala pripravovať PRIDE Košice 2021. Krátko po skončení som sa dala do programu Dúhové vzdelávanie, v ktorom som si vyskúšala facilitovať stretnutia so zámerom scitlivenia skupiny na LGBTI+ témy. Na zoznam mi pribudol aj program Základy advokácie a občianskej participácie, kde sa učím, ako zrealizovať občiansku kampaň. Taktiež som súčasťou 2. ročníka Laboratória Snov, kde momentálne máme plné ruky práce pri organizácii tohtoročného PRIDE festivalu a mojou zatiaľ poslednou zastávkou sú komunitné stretnutia v PRIZME.

 • Aký majú pre teba komunitné stretnutia význam?

Vnímam ich ako možnosť stmeliť a navzájom prepojiť členov a členky komunity v priestore, v ktorom budú plne prijatí a podporovaní, pri ľuďoch ktorí, si ich radi vypočujú, a v dobrej atmosfére, ktorá každému zaručí pocit akceptácie a bezpečia.

 • Prečo si sa rozhodla podieľať na ich organizácií?

Chcela som, aby tu aj naďalej existoval priestor pre kvír komunitu, v ktorom by sa mohli stretávať, rozprávať a zabávať sa. Osobne to vnímam ako veľmi dôležitú vec a tak, keď sa ku mne dostala ponuka od Zary, dlho som neváhala a dala sa na to. Spolu s Alex a Lukášom si veľmi dobre rozumieme a navzájom sa dopĺňame. Vymýšľať aktivity na stretká je veľmi ľahké, nové nápady len tak sršia! Som veľmi rada, že mám možnosť byť toho súčasťou. 

 • Čo by si odkázala ľuďom, ktorí stále váhajú sa stretiek zúčastniť?

Odkázala by som, že atmosféru na stretkách treba jednoducho zažiť. Každý týždeň budeme robiť niečo iné, takže si všetci prídu na to svoje. Veľmi radi uvidíme staré i nové tváre a ak sa zdráhaš prísť sám či sama, vezmi so sebou kamošov a kamošky, miest máme dosť! 

A čo budeme robiť najbližší pondelok? Sleduj naše sociálne siete!