Tipy na LGBT+ podujatia

Príbehy transrodových ľudí rozpráva dokumentárna séria Trans*

Denie, trans

Čo zažívajú transrodoví a nebinárni ľudia? Aké majú skúsenosti? Čo ich trápi a čo by chceli zmeniť? Na tieto otázky odpovedá dokumentárna séria s názvom Trans* v réžii Filipa Štočeka a Štěpána Svobodu. Projekt vznikol ako spolupráca medzi organizáciou Trans*parent a portálom Televizeseznam.cz.

Nové diely série zobrazujúcej príbehy a skúsenosti trans komunity v Česku si môžete pozrieť vždy v utorok, pričom prvá časť mala premiéru 6. októbra. Dokument ponúka možnosť nazrieť do životov transrodových a nebinárnych ľudí z ich vlastného pohľadu. Hlavní aktéri*ky rozprávajú o svojich osudoch, o tom, čo ich trápi a aký majú pohľad na celú problematiku. 

“Pred rokom som začal mať silný pocit, že sa z transgender otázky stáva politická téma a z médií som dostával len kusé a vlastne stále tie isté informácie o tom, kto sú transgender ľudia a čo požadujú. Sám som mal v tejto téme veľa predsudkov,“ objasnil režišér dokumentu Filip Štoček pre portál Novinky.cz. Spolu s kameramanom Štěpánom Svobodom oslovili združenie Trans*parent, aby si vytvorili reálnejší obraz o téme.

„Chápeme, že svet nie je čiernobiely. Nie všetko, čo sa dozvedáme z médií, je čistá pravda. Preto sme oslovili organizáciu Trans*parent, s ktorou sme viedli niekoľko mesiacov konverzáciu, jej výsledkom je tento dokument. Vďaka neuveriteľnej otvorenosti našich respondentov sme dostali aspoň čiastočný vhľad do situácie trans komunity v Česku,” uviedol režisér.

Kto sú Trans*parent?

Organizácia Trans*parent bola založená na jar v roku 2015 v Prahe a odvtedy sa venuje presadzovaniu práv transrodových, nebinárnych a intersex osôb. Podľa vlastných slov sa členovia*ky usilujú o pozitívnu zmenu v oblasti trans práv a takisto sa snažia presadiť pochopenie a prijatie transrodových, nebinárnych a intersex osôb nie len v spoločnosti, ale aj na legislatívnej úrovni. 

Združenie organizuje podporné skupiny, vytvára bezpečný priestor či šíri povedomie o trans problematike formou rôznych diskusií, projektov alebo workshopov. Jedným z nich je napríklad aj dokumentárna séria Trans*, ktorej ostatný diel vyšiel v utorok 27. 10. prostredníctvom služby Stream na portáli Televizeseznam.cz.

Text: Alex Michelčíková

Foto: Dokument Trans*

___

Zaujal vás článok? Pozrite si aj ďalšie Tipy na LGBT+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!