Novinky PRIDE Košice

PRIDE Košice – Laboratórium snov 2022

gay košice

Poď nielen snívať o lepšej budúcnosti, ale ju spolu s nami pretaviť do reality! 

Aj tento rok otvárame obľúbený vzdelávací a stážistický program Laboratórium snov 2022. Je to úžasný spôsob, ako sa môžeš spoznať nových ľudí, priložiť ruku k dielu a naučiť sa niečo o LGBT+ aktivizme! Popri tom získaš teoretické i praktické skúsenosti, vybuduješ si sieť známych i profesionálnych kontaktov a pomôžeš zlepšovať situáciu LGBT+ ľudí na Slovensku.

V čase od konca februára do septembra 2022 zažiješ jedinečné dobrodružstvo vzdelávania, diskusií, osobného a profesného rastu, plánovania a práce na príprave PRIDE Košice 2022 pod vedením skúsených lektorov a lektoriek z tímu PRIDE Košice a organizácie Otvorená hra

Spoznáš nových ľudí, naučíš sa nové veci a spoločne s nami prinesieš dúhu do srdca východu. PRIDE Košice má jedinečnú komunitnú atmosféru, každý rok prináša stovkám účastníčok a účastníkov radosť a posilnenie do celého roka. A ty môžeš byť toho súčasťou bez ohľadu na to, či žiješ v Banskej Bystrici, Kráľovskom Chlmci alebo v Londýne.

Program Laboratórium snov je bezplatný, je pre každého a každú, kto sa chce niečo naučiť a uviesť to aj do praxe. Program, ktorý bude prebiehať v slovenčine, je určený aj pre úplných začiatočníkov a začiatočníčky, bez vekového obmedzenia. 

Program Laboratórium snov ponúka každému, kto chce vstúpiť do sveta LGBT+ aktivizmu, reálnu pracovnú príležitosť na príprave PRIDE Košice 2022, kombinovanú s intenzívnym vzdelávaním a podporou od skúsených mentorov a mentoriek nielen z tímu PRIDE Košice. 

Jedinou podmienkou je počítač, funkčné pripojenie na internet a záväzok zúčastniť sa na úvodných online školeniach a pokračovať ako súčasť organizačného tímu PRIDE Košice 2022.

Budujeme na skúsenostiach z minulého roku, i s online dobrovoľníckym programom a online vzdelávaním nových aktivistov a aktivistiek. Keďže korona tu s nami bude ešte nejaký čas, aj Laboratórium snov bude z veľkej časti online. To však znamená, že sa do neho bude môcť prihlásiť viac ľudí. 

Vďaka podpore od programu ACF – Slovakia je program bezplatný.

Ako program Laboratórium snov funguje?

 1. Prihlásiš sa do utorka 1. 3. vrátane.
 2. V prihláške uvedieš svoju motiváciu, oblasť, ktorej sa chceš venovať (ktorá ťa zaujíma) a prípadne aj oblasť, s ktorou máš skúsenosti (marketing, produkcia, sociálne siete).
 3. Absolvuješ krátky uvítací rozhovor o tvojej motivácii, situácii a zámeroch.
 4. Prejdeš sériou úvodných školení, kde sa zoznámiš s inými účastníkmi a účastníčkami a získaš základné zručnosti pre prácu v tíme.
 5. Staneš sa dôležitou súčasťou organizačného tímu, kde spoločne pripravíme plán PRIDE Košice 2022, každý / každá si vezme na starosť konkrétnu časť.
 6. Keď pri realizácii svojich úloh narazíš na niečo, čomu nerozumieš, alebo v čom sa potrebuješ dovzdelať, školitelia a mentori a mentorky z tímu PRIDE Košice ti pomôžu.
 7. Počas realizácie sa pravidelne stretávaš, vzdelávaš, komunikuješ s ostatnými členmi a členkami programu. 
 8. V auguste naša snaha vyvrcholí skvelým PRIDE Košice 2022.
 9. V septembri si celý program vyhodnotíme a ak budeš chcieť pokračovať ďalej, začneme pripravovať program pre ďalší ročník.

V akých termínoch bude Laboratórium snov bežať?

Začíname povinnými školeniami a stretnutiami, nakoľko na nich prebieha veľmi podstatná časť vzdelávacieho procesu – spoznávanie sa navzájom, nastavovanie si spolupráce a komunikácie, objavovanie hodnôt PRIDE Košice. Stretnutia / školenia sú zadarmo a sú potrebné, aby sa človek stal LGBT+ aktivistom/aktivistkou a súčasťou tímu PRIDE Košice.

Úvodné offline stretnutie (v režime OP) – 11. 3. – 13. 3. (piatok – nedeľa, začiatok večerou o 18:00, koniec obedom o 13:00) – Zlatá Idka pri Košiciach

Pravidelné stretnutia – každú stredu od 16. 3. v čase 17:00 – 19:00

V apríli sa bude dokončovať plánovanie a budú sa rozdeľovať úlohy, role a kompetencie, skupina sa bude deliť do podskupín či jednotlivých tímov.

Určite počítaj so stredami v marci a apríli.

Ak by nevyhovovali stredy, môžeme sa spoločne dohodnúť na inom dni. Takisto akonáhle to bude možné a bezpečné, zorganizujeme stretnutie naživo (pravdepodobne nejaká víkendová chata).

Využi túto jedinečnú príležitosť stáže kombinovanú s bezplatným vzdelávaním a získavaním reálnych zručností.

Odkaz na prihlášku: CHCEM SA PRIHLÁSIŤ

V prípade otázok mi napíš na robert.furiel@pridekosice.sk, na našej FB stránke alebo mi pošli správu na FB.

Kto bude školiť a mentorovať?

Školenie povedie Juraj Víg a Richard Jurík z Otvorenej Hry a Róbert Furiel z PRIDE Košice.

Juraj Víg

Juraja už odmalička najviac bavili dve veci: „výtvarná“ a medziľudské vzťahy. Tak sa počas štúdia grafiky a marketingu rozvíjal v neformálnom vzdelávaní a facilitácií (sprevádzaní skupinových stretnutí).

Juraj približne 5 rokov pracoval v organizácii Saplinq ako školiteľ a neskôr pod hlavičkou Saplinqu vytvoril komunitu mladých LGBT+ lídrov v Bratislave – Feedbaq.

Počas tejto práce absolvoval 6 týždňovú stáž a vzdelávanie v téme komunitného organizovania v NYC a Chicagu v USA.  Od roku 2019 je partnerom v organizácii Otvorená Hra.

Richard Jurík

Richard je študentom medzinárodného manažmentu na univerzite komenského. S mládežou pracuje od roku 2019, kedy ako dobrovoľník učil v budhistickej kláštornej škole v Mjanmarsku. Neskôr sa počas korona obdobia spolupodielal na organizácii vzdelávacieho projektu Self Development Masters pod hlavičkou Digital Marketing Clubu, zameraného na osobnostný rozvoj, ktorý prebieha formou online workshopov. 

Od roku 2021 pracuje ako lektor v organizácii Otvorená hra. Venuje sa hlavne práci lektora na projekte duálneho vzdelávania pre študentov obchodných akadémií v agentúre Open Academy.

Róbert Furiel

Od konca strednej školy sa venuje rôznym formám ľudskoprávneho aktivizmu so zameraním na práva LGBT ľudí. Aktívne pôsobil viac ako tri roky v študentskom LGBT združení Charlie na Karlovej univerzite v Prahe, je zakladajúcim členom Dúhového PRIDE Bratislava, kde tiež tri roky pôsobil. 

Momentálne okrem rozvoja LGBT komunít pôsobí ako školiteľ programu Erasmus+: Mládež v akcii pre českú národnú agentúru programu. Venuje sa projektovému managementu, grantovému fundraisingu a power-networkingu. Medzi jeho vášne patrí čítanie, vzdelávanie sa a menenie sveta k lepšiemu.

Do Laboratória snov budú podľa potreby tiež mentorsky zapojení a zapojené členky a členovia tímu PRIDE Košice a absolventi a absolventky Laboratória snov 2021, prípadne externí mentori a mentorky podľa potrieb.

Časté otázky a odpovede

 • Musím v čase prihlásenia vedieť, čo v rámci PRIDE Košice 2022 budem robiť?

Nemusíš, nápad na aktivitu či zapojenie môže prísť neskôr. Určite bude priestor aj pre podporné aktivity.

 • Je program určený len pre LGBT+ ľudí?

Nie je, vítaní a vítané sú všetci a všetky, každý človek, ktorý sa chce niečo naučiť, priložiť ruku k dielu a je ochotný rešpektovať hodnoty PRIDE Košice a programu Laboratórium snov.

 • Chcem veľmi pomôcť ale žijem v Lendaku / Malackách / Brne. Neviem tiež, či budem môcť byť v auguste v Košiciach. Mám sa prihlásiť?

Určite. Okolo PRIDE festivalu je veľa práce, ktorá sa dá robiť z domu, odkiaľkoľvek na svete. 

 • Čo ak situácia neumožní konanie PRIDE festivalu fyzicky?

Bude nás to mrzieť, ale súčasťou plánovania bude aj príprava na túto možnosť. V takom prípade (ktorý dúfam nenastane) prebehne PRIDE opäť online.

 • Chcem sa zapojiť, ale nie som ešte celkom out.

To je v poriadku, rešpektujeme súkromie každého a každej. Bude nás tešiť, ak budeme môcť zverejňovať príbehy účastníkov a účastníčok programu, bude to však na dobrovoľnej báze. Zoznam účastníčok a účastníkov je interný a neverejný.

Čo o Laboratóriu snov povedali absolventi a absolventky v roku 2021?

Pozri tieto články:

Pomohli vysnívať PRIDE Košice 2021. Ako hodnotia stáž Laboratórium snov jej účastníci?

K dúhovému hnutiu sa pridávajú ďalší ľudia, ktorí sa rozhodli aktívne pomáhať

Program Laboratórium snov 2022 je súčasťou projektu InQubátor občianskej participácie, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Program realizuje Dúha na východe, o.z. v spolupráci so Saplinq, o.z.