Vyspovedali nás v podcaste Teplá vlna, ktorý sa snaží priblížiť životy LGBTI+ ľudí na Slovensku. Rozhovory s tromi osobami z tímu PRIDE Košice môžete sledovať online.
Teplá vlna, to sú podcasty, videá, webináre a diskusie o kultúre a živote LGBTI+ ľudí. Dostupné sú na platformách Spotify, Apple Podcasts alebo PodBean a dajú sa aj sledovať na YouTube. Tím Teplej vlny sa rozhodol zmapovať aj život dúhovej komunity na východnom Slovensku. Na rozhovory oslovili Zaru Kromkovú z PRIZMY, riaditeľa PRIDE Košice Róberta Furiela a účastníka nášho dobrovoľníckeho programu Lukáša Bláhu.
Zaru mnohí a mnohé poznáte ako mentorku v komunitnom a poradenskom centre PRIZMA a taktiež tvár aktivizmu za práva transrodových ľudí. V Teplej vlne otvorene hovorí o svojom vlastnom príbehu. Spomína aj na detstvo či dospievanie. Na to, ako jej rodovú identitu vnímali jej najbližší a ostatné okolie. „Na základnej škole som bola viac-menej sama. Pre dievčatá som bola príliš chlapčenská a pre chlapcov naopak príliš dievčenská, a tým pádom som sa nevedela nikam zaradiť,“ zdôverila sa Zara. Opisuje aj svoju ďalšiu cestu a to, ako sa jej podarilo nájsť pevnú pôdu pod nohami a byť dnes tou oporou pre druhých ľudí.
Z iného uhla môžete vďaka Teplej vlne spoznať aj Róberta, ktorý šéfuje PRIDE Košice. Dnes pomáha mnohým na ceste k sebaprijatiu. Ako však vyzeral jeho vlastný coming-out? Medzi 12. a 13. rokom sa zamiloval do spolužiaka, čo boli prvé momenty uvedomovania si vlastnej identity. „To boli také skladko-boľavé roky,“ povzdychol si Róbert. V Teplej vlne priblížil aj svoje aktivistické začiatky, ktoré boli už na strednej škole. Zaspomínal si aj na prvý PRIDE na Slovensku, ktorého bol súčasťou. A taktiež vysvetlil, prečo sa rozhodol robiť queer podujatia na východe Slovenska.
Tretím hosťom, ktorého vyspovedali v Teplej vlne, bol pravidelný účastník dobrovoľníckeho programu PRIDE Košice a náš stážista Lukáš Bláha. Predstavuje novú generáciu, ktorá prináša svieži vietor a mladícky elán do LGBTI+ aktivizmu. Žije v Košiciach. Študuje kaderníctvo a vizážistiku. V rámci svojich umeleckých aktivít sa venuje maľovaniu a módnej tvorbe. Mejkap aj oblečenie mu slúžia ako prostriedok, ktorým pripomína pestrosť sveta. V Teplej vlne však bol oveľa osobnejší. Úprimne rozpáva o tom, ako doma vnímali, keď sa začal obliekať mimo bežných rodových vzorcov.