Novinky PRIDE Košice

OSTRO SA OHRADZUJEME VOČI VYHLÁSENIAM BORISA KOLLÁRA

Predseda Národnej rady SR v nedeľnej politickej relácii Na telo vyhlásil, že súhlasí s niektorými vecami v politikách ruského prezidenta Putina či maďarského premiéra Viktora Orbána. Konkrétne mal na mysli “nezmysly s LGBT”, kde si s oboma lídrami “absolútne rozumie”

Toto sú neprijateľné vyhlásenia predsedu NR SR ako voleného zástupcu v parlamente, ktorý by mal podľa Ústavy SR chrániť všetkých ľudí a ich ľudské práva bez rozdielu. Tento monológ, v ktorom si Boris Kollár kopol do LGBTI+ ľudí, navyše zostal bez potrebnej proti-argumentácie moderátora. Pánovi Borisovi Kollárovi by sme rady/i pripomenuli, že sympatizuje s politikami, ktoré hrubým spôsobom porušujú základné ľudské práva a ohrozujú bezpečnosť i životy LGBTI+ ľudí.

V Rusku sú LGBTI+ ľudia prenasledovaní viacerými zákonmi, ktoré obmedzujú ich slobodu žiť v súlade s ich sexuálnou orientáciou a rodovou identitou otvorene, ale v bezpečí nie sú ani v súkromí. Zákon o “anti-LGBT propagande” posilňuje v ruskej spoločnosti škodlivé mýty o LGBTI+ ľuďoch a povzbudzuje tak homo-bi-transfóbiu. Nenávistné prejavy často vedú k fyzickým útokom na ľudí pre ich sexuálnu orientáciu či rodovú identitu. I malá odchýlka od toho, čo Kremlin považuje za “normálne” alebo “tradičné” môže znamenať pre LGBTI+ komunity ohrozenie ich dôstojnej existencie, zdravia a života.

Zákon namierený proti “vplyvu zahraničných agentov” v Rusku zase cielene prenasleduje mimovládne organizácie, ktoré zastupujú práva LGBTI+ ľudí, alebo sa venujú komunitám a vytváraniu bezpečného priestoru. Aktivistky a aktivisti čelia vykonštruovaným súdnym procesom, likvidačným pokutám i väzneniu. Za uplynulých desať rokov Putinov režim voči LGBTI+ ľuďom pritvrdil a vedie proti nim “vojnu”. 

Kremlin podporuje autokratický režim v Čečensku, kde sa odohráva genocída na LGBTI+ ľuďoch

Kremlin takisto podporuje režim autokrata Kadyrova v Čečensku, kde sa odohráva genocída na LGBTI+ ľuďoch. Kadyrovove jednotky ich doslova lovia, mučia a vraždia. Ak sa queer ľuďom podarí ujsť do Ruska, stále nie sú v bezpečí – musia sa skrývať, pretože im zo strany ruských úradov hrozí deportácia späť do Čečenska, kde ich čaká istá smrť. Odvážni novinári a aktivistky v Rusku, ktorí na tragickú situáciu LGBTI+ ľudí v Čečensku upozornili, dostávajú z Čečenska vyhrážky smrťou, únosom či mučením, stávajú sa terčom útokov Kadyrovových žoldnierov priamo na území Ruskej federácie. Polícia nekoná a necháva týchto ľudí na pospas prenasledovaniu i násiliu. 

S takýmito politikami a vládnutím sa stotožňuje predseda NR SR Boris Kollár, keď vyhlasuje súznenie s Vladimirom Putinom a jeho postojmi k LGBTI+ ľuďom. V právnom štáte členskej krajiny Európskej únie nemajú takéto vyhlásenie miesto. Z pozície moci vyjadriť podporu prenasledovaniu, mučeniu, zabíjaniu či väzneniu ľudí pre ich inakosti môže mať vážne dôsledky pre bezpečnosť LGBTI+ ľudí aj na Slovensku. 

Ide o ľudské životy

Boris Kollár by si mal uvedomiť, že to, čo dnes vyhlási a verejne schvaľuje, sa zajtra môže premietnuť do homo-bi-transfóbnych prejavov v uliciach. Už dnes za to nesie ako volený zástupca na čele zákonodarného zboru politickú zodpovednosť. V civilizovanom právnom štáte by za takéto vyjadrenia nebolo inej cesty ako zložiť funkciu a odstúpiť. Boris Kollár má však ambicióznejšiu agendu a je zrejmé, že sympatizuje aj s tým, kam vedie Maďarsko Viktor Orbán. Je to práve jeho prenasledovanie LGBTI+ ľudí a občianskej spoločnosti, pre ktoré sa Maďarsko dnes ocitá na okraji Európskej únie a čelí konaniu Európskej komisie. Viktor Orbán totiž rozbíja základné piliere právneho štátu a z LGBTI+ ľudí sa cielene snaží spraviť nepriateľov štátu a maďarského národa. Takáto rétorika i politika je nebezpečná a z histórie vieme, kam môže zájsť. Predstavitelia štátu by to mali vedieť tiež a vážiť slová. Ide tu totiž o ľudské životy. 

Text: Alexandra Demetrianová