Tipy na LGBT+ podujatia

Ako pripraviť dúhový PRIDE? Učia sa to v Laboratóriu snov, ktoré odštartovalo svoju púť v Kysaku

LGBT

Ďalší ročník Laboratória snov umožnil podieľať sa na organizovaní festivalu PRIDE Košice starým aj novým tváram z rôznych kútov Slovenska i mimo neho. Aby najbližšie mesiace vedeli lepšie spolupracovať, zúčastnili sa víkendového teambuildingu na východe Slovenska.

Organizačný tím PRIDE Košice 2022 tvoria noví účastníci a nové účastníčky Laboratória snov a mentorský tím pozostávajúci z absolventov a absolventiek 1. ročníka. Pre prehĺbenie starých väzieb a vybudovanie tých nových sa od 11. do 13. marca stretli v Kysaku, kde bol pre nich pripravený program školiteľmi z Otvorenej hry

Foto: Veronika Moňoková

Pomocou rozličných aktivít spoznávali nielen ľudí okolo nich, ale aj seba samých. Prešli si rozličnými školeniami – kto je to líder, ako funguje tím či aké kroky vedú k organizácii PRIDE festivalu. 

Foto: Veronika Moňoková

Všetkých prekvapila úloha, ktorú dostali na druhý deň školenia – za 50 minút zorganizovať a zrealizovať PRIDE priamo na mieste! Ako si s týmto zadaním poradili? Zostrih si môžeš pozrieť nižšie! 

Víkend sa niesol v priateľskom a zábavnom duchu, ktorý si organizačný tím ozvláštnil vlastným večerným programom.

Foto: Viky Vargicovie

O svoje dojmy zo začiatku programu sa s nami podelilo Viky V., tohtoročné mentorča, a Viki K., nová účastníčka Laboratória snov.

Viky. V: „Keďže som sa zúčastnilo aj na minuloročných príprav, bálo som sa, či sa nám znova podarí vybudovať tak dobrý tím. Po teambuildingu som si však isté, že sa nám zase podarí zorganizovať PRIDE. Najlepšia spomienka bola hádam to, keď sme mali za 50 minút zorganizovať PRIDE. Ukázalo mi to, že aj s minimálnym časom, ale spoľahlivým tímom, dokážeme spraviť všetko, čo si zaumienime.“

Foto: Lukáš Bláha

Viki K.: „Spomínaný víkend bol pre mňa veľké vykročenie do neznáma a z komfortnej zóny. Mala som možnosť spoznať zaujímavých ľudí, ktorých hodnotový kompas smeruje podobným smerom ako ten môj. Tento teambuilding mi ukázal ako rôzne sa dá kreatívne myslieť a posúvať dopredu. A že dokážeme zorganizovať PRIDE za 50 minút, haha. Mám pocit, že som sa ako osoba opäť posunula o krok vpred a našla priestor, kde sa môžem angažovať. Všetci zúčastnení máme v sebe neskutočnú motiváciu, veľké sny a plány. Aj ja som si uvedomila, že ako celok toho dokážeme oveľa viac a že sa netreba báť. Veľmi sa teším na výsledok a aj napriek tomu, že za tým bude veľa práce, záver bude určite famózny.“

Text: Simona Srnková

Program Laboratórium snov 2022 je súčasťou projektu InQubátor občianskej participácie, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Program realizuje Dúha na východe, o.z. v spolupráci so Saplinq, o.z.