Teplé správy

Poľská vláda chce viac kontrolovať školy, pod zámienkou „hrozby pre morálku detí“ chce obmedziť možnosti pre LGBT+ osvetu

lgbt polsko

Poľská vláda hľadá spôsoby, ako obmedziť osvetu o LGBT+ a reprodukčných právach na školách. Dolná komora parlamentu dala zelenú návrhu zákona, vďaka ktorému by vláda mohla ešte viac kontrolovať, ktoré iniciatívy dostanú priestor na školách.

Podľa navrhovanej legislatívy bude potrebné, aby aktivity mimoškolských organizácií v rámci vyučvovania boli schválené dozorcom, ktorý bude menovaný vládou. Školy budú mať teda zviazené ruky a dosah na obsah vyučovania nebudú mať ani rodičia detí.

Vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) tvrdí, že zákon je nevyhnutný na ochranu detí počas ich vzdelávania. Takzvaný Czarnekov zákon (pomenovaný po poľskom ministrovi školstva) vo štvrtok schválilo 227 zákonodarcov v Sejme, pričom 214 hlasovalo proti. Minister školstva sa vyjadril, že vláda by mala mať možnosť zablokovať akýkoľvek vzdelávací program, ktorý je „hrozbou pre morálku detí“.

Pre lepšiu predstavu, akú „morálku“ Czarnek myslí: v minulosti napríklad povedal, že gejovia „nie sú rovnakí ako normálni ľudia“, vyzval tiež školy, aby sa pri výučbe dievčat zamerali na  o „ženske cnosti“ a kritizoval mužov, ktorí nosia priliehavé nohavice.

Oponenti zákona vyjadrili obavy, že legislatíva by mohla obmedziť výučbu LGBT+ a reprodukčných práv. „Namiesto záchrany poľských detí pred depresiou na jednej strane a extrémnou chudobou na strane druhej, sa minister Czarnek angažuje v politizácii poľských škôl,“ uviedla na Twitteri poslankyňa poľskej ľavice Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zákon sa teraz presunie do hornej komory poľského parlamentu, kde majú väčšinu opozičné strany. Ak návrh zákona zamietne poľský Senát, vráti sa na ďalšie hlasovanie do Sejmu. Od roku 2015 vládna PiS viackrát menila systém vzdelávania, aby sa viac držal tzv. tradičných kresťanských hodnôt.

Text: Daniela Stela Mrázová

Úvodné foto: Parada Rownosci