Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Čo môžem urobiť, ak zažívam diskrimináciu na pracovisku?

Zamestnané osoby majú nielen svoje pracovné povinnosti, rovnako majú aj svoje pracovné práva, ktoré je treba z času na čas pripomenúť.  

V prípade diskriminácie na základe sexuálnej orientácie alebo rodovej identity ako možnosť ochrany môžeme využiť Antidiskriminačný zákon: § 2 ods. 1) spomína sexuálnu orientáciu, § 2a ods. 11) spomína rodovú identifikáciu.

Ak zažívame diskrimináciu zo strany kolegov a kolegýň, jedným z riešení je požiadať o rozhovor s kompetentným človekom na riadiacej pozícií, kde sa daný incident preberie, vysvetlí a následne vyrieši. Môžeme pokojne trvať na tom, aby ten/tá, čo vás diskriminoval, bol preradený/á a trvať na spísaní riadnej sťažnosti, ktorú je zamestnávateľ/ka povinný prijať a bezodkladne vyriešiť.

Ak zažívame diskrimináciu zo strany zamestnávateľa, je dobré si uvedomiť, že zákonník práce (čl. 1, § 13) stojí na vašej strane. Túto situáciu môžeme riešiť opäť prostredníctvom sťažnosti, žaloby alebo aj trestným oznámením. 

V prípade, že k diskriminácii došlo zo strany verejnej inštitúcie, môžeme využiť pomoc ombudsmanky (verejnej ochrankyne práv). V ostatných prípadoch môžete kontaktovať Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a samozrejme podnet môže prešetriť aj inšpektorát práce.

Samozrejme, je úplne v poriadku z akýchkoľvek dôvodov neriešiť žiaden podnet, odísť z toxického pracovného prostredia a nájsť si novú prácu.

Každopádne PRIZMA ponúka bezplatné právne poradenstvo, ktoré v týchto prípadoch vie nasmerovať a pomôcť. Rovnako ponúka aj bezplatné psychologické a sociálne poradenstvo.

trans košice
Richard Langdon, sociálny poradca PRIZMA

___

Titulné foto: Pixabay

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!