Tipy na LGBT+ podujatia

Pride pochody v okolitých krajinách: Budú vôbec?

Korona kríza zasiahla aj do kalendára Pride-ov. Veľké zhromaždenia ľudí sú najbližšie mesiace stále zakázané. Zmapovali sme pre vás situáciu v okolitých krajinách. Pozreli sme sa, či zrušili dúhové festivaly úplne alebo budú v obmedzenej či alternatívnej podobe.

Pražský Pride sa zrejme teší u Slovákov a Sloveniek najväčšej obľube. Dobrou správou je, že festival bude aj toto leto a to od 3. do 9. augusta. Žiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou bez pochodu cez mesto. Ten by mal nahradiť interaktívny online program na celé popoludnie. A hlavne množstvo menších podujatí. „Festival Prague Pride aj v roku 2020 ponúkne desiatky zaujímavých akcií. Oproti minulému roku to bude asi polovica, teda odhadom asi 70 podujatí. V programe bude široký výber od komunitných piknikov cez livestreamy debát a hudobné prenosy. Plánujeme si pridový týždeň užiť a pritom znížiť riziko prenosu vírusov na minimum,“ informuje na webe pražský tím.

Horšie správy prišli z Viedne, kde bol Pride festival v pláne počas prvých dvoch júnových týždňov. Podujatie bolo zrušené a presunuli ho na rok 2021. Organizátori a organizátorky však nezaháľajú a zapojili sa do Global Pride 2020, ktorý bude 27. júna. O čo ide? Podujatie spojilo Pride festivaly z celého sveta, ktoré museli byť tento rok zrušené alebo presunuté pre pandémiu. Zúčastniť sa ho bude môcť každý priamo doma: súčasťou budú online koncerty a príhovory ľudskoprávnych aktivistov z celého sveta. „Bezprecedentná situácia okolo COVID-19 spôsobila, že väčšina Pride festivalov nebude tak, ako bolo v pláne na rok 2020. Sme však odhodlaní a ani toto nás nezastaví, aby sme sa spolu stretli ako zjednotená a silná LGBTI komunita a mohli oslavovať, kto sme a za čo bojujeme,“ komentovala Kristine Garina, prezidentka European Pride Organisers Association.

Overili sme aj situáciu vo Varšave, kde mala byť 20. júna Parada Równości. Žiaľ, zrušené je aj toto podujatie, malo ísť pritom už o 20. ročník. „Aj keď sme zostali zablokovaní vo svojich domovoch, spolu sme naďalej silní a bude šíriť dúhu do celého sveta,“ odkazuje poľský Pride v udalosti na Facebooku.

Foto: Pxfuel.com