Na začiatok môže pomôcť vysielať signály o tom, že je v poriadku byť lesbou, gejom, bi alebo trans človekom. Rovnako pomôže uvedomenie, že je v poriadku byť rodičom dieťaťa s inou ako heterosexuálnou orientáciou alebo cisrodovou identitou. Inakosť ako taká nie je synonymom pre zlý a nekvalitný život. Naopak, vytvorenie bezpečného priestoru doma na zdieľanie tejto informácie môže pomôcť pri rozvoji potenciálu detí. 

Rozumiem potrebe nájsť „správny“ spôsob, ako otvoriť túto tému. Možno by som si položil otázku, či je potrebné, aby iniciatíva prišla práve od vás. Možno úplne stačí, ak počkáte, kým sa dieťa samé nezverí. Neznamená to nič nerobiť, znamená to dať dieťaťu priestor na rozhodnutie. Ak sa začnete zaujímať o tému ako takú, napríklad čítať životné príbehy LGBT+ ľudí, queer literatúru, pozerať filmy alebo si zaobstaráte dúhovú nálepku, aj takouto činnosťou vysielate dieťaťu správu, že je v bezpečí, má vašu podporu a prijatie.

Na Slovensku vzniklo Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí. Môžete sa pokúsiť ich osloviť, neskôr sa môžete aj zapojiť do činnosti a aktivít tohto združenia a takto podporiť ďalších rodičov LGBT+ detí.

trans košice
Richard Langdon, sociálny poradca PRIZMA

___

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!