Novinky PRIDE Košice

Vianoce: Ako vyzerajú u členov a členiek tímu PRIDE Košice a PRIZMA?

pride košice

Blížia sa Vianoce a tak sme vyspovedali členov a členky tímu PRIDE Košice a komunitného a poradenského centra pre LGBT+ ľudí PRIZMA. Zaujímalo nás, ako budú tráviť sviatky a aké majú predsavzatia do nového roku. Mnohé ďalšie pikošky vám v ankete prezradia Peťo a Alex z PRIDE Košice, Nora z PRIZMy a Zara, Rišo a Robo, ktorí sú súčasťou oboch tímov. 

Ako budete tráviť vianočné sviatky?

Robo: Vianočné sviatky budem tráviť sčasti s rodičmi a sčasti s priateľom. Budem sa snažiť pracovať čo najmenej, čítať čo najviac a jesť tak primerane. Mám veľmi rád šalát a vyprážané filé a moja mama robí vynikajúcu kapustnicu, na tú sa tiež veľmi teším.

Zara: Vianočné sviatky trávim najmä doma. Situácia v súvislosti s pandémiou nie je dobrá a tak sa snažím najmä odpočívať, byť v pokoji, venovať sa sebe, môjmu partnerovi a naberať silu do nového roka. 

Rišo: Iné roky som ich trávil na našej tradičnej komunitnej kapustnici, no tento rok to bude doma s partnerkou.

Nora: Vianočné sviatky budem tráviť s rodinou. Štedrý večer budeme s priateľom vo dvojici a po večeri sa určite spojíme so sestrou, ktorá kvôli Covidu nemohla prísť na Slovensko. Po minulé roky sme zvykli počas sviatkov navštíviť rodičov, babky a tety. Ako to bude tento rok ešte netuším, ale minimálne online sa určite všetci stretneme.

Peťo a Alex: Na Vianoce sme spolu, len alternujeme, u koho ich aktuálne slávime: jeden rok u jedného, ďalší u druhého z nás. Spoločne si navaríme, pozrieme vianočný film, napapáme sa a vyrazíme za rodičmi a bratmi s rodinami.

Alex (vľavo) a Peťo

Máte nejake tipy na vianočné darčeky a aktivity? 

Robo: Knihy, jednoznačne knihy. Som vášnivý čitateľ, prvé mi napadne kúpiť ako darček peknú knižku. Ak nie knihu, tak sa potom snažím zistiť, čo by potešilo, čo dotyčný človek potrebuje najviac. Mám rád užitočné darčeky. Ak mi nenapadá vhodná kniha ani nič užitočné, snažím sa nájsť malý pekný darček od lokálnych producentiek.

Zara: Tip na vianočný darček? Venujte sa sebe, nájdite si čas na ľudí, ktorých ľúbite a doprajte si veľa oddychu.

Rišo: Byť v prítomnosti milujúcich osôb a tráviť s nimi čas je najlepším darčekom. Avšak myslím si, že pyžamom s vianočným motívom človek nič nepokazí. 🙂 Hrať spoločenské hry, leňošiť (napr. vo vianočnom pyžame) pri animákoch a dopriať si oddych od štúdia, práce, povinností sú moje obľúbené aktivity.

Nora: Ja zvyknem kupovať knihy, spoločenské hry a zážitkové darčeky. A pokiaľ ide o aktivity, tak zbožňujem lyžovanie. Táto zima bude teda pre mňa náročná, čo sa týka obmedzení pohybu, takže si to budem musieť vynahradiť inou aktivitou v prírode (minimálne prechádzky a ľahké túry určite). Okrem toho planujem aj dni, kedy budem zabalená do deky s obľúbenou knihou či pri nejakej rozprávke. 

Peťo: Niečo, čo poteší. Pre mňa sa Vianoce začínajú aj končia Štedrým dňom a všetko, čo sa deje na Štedrý deň, som už spomenul. 🤣 Potom už len bežné činnosti voľných zimných dní: spoločenské hry s priateľom, bežky, túra, ak nie je veľa snehu, a v prípade, že nie je sneh vôbec, tak vyrazím aj na bajk. Spoločnosť fajn ľudí a vínko v ruke.

Alex: Snažím sa darovať skôr praktické darčeky, ktoré človek využije naplno, než aby to bolo len kvôli tomu, že musím. Aktuálne sa už priamo pýtam, čo by si kto prial. Stráca sa tým možno moment prekvapenia, ale za to je to chcené. Nuž, a moje vianočné aktivity sú jasné: dospávať a čítať knižky, ktoré nestíham počas celého roku.

Máte nejake predsavzatia do Nového roku?

Robo: Nemám rád predsavzatia, ale každý rok sa v tejto dobe snažím pozrieť sa na ten predchádzajúci. Zhodnotiť si, čo sa podarilo, čo sa nepodarilo, pozrieť sa na to, čo som nestihol. Potom sa zameriam na ten budúci rok a skúsim si ho predstaviť, čo ma čaká, čo by som chcel dosiahnuť. Každý rok si vravím, že budem oddychovať viac, a väčšinou sa mi to aj darí.

Zara: Predsavzatia do nového roku si zásadne nedávam, pretože viem, že nie som dosť silná, aby som ich splnila. 😃 

Rišo: Venovať sa viac mojim potrebám. 🙂 

Nora: Predsavzatia si nedávam.

Peťo: Predsavzatia si nedávam. Nevidím v tom zmysel.

Alex: Nerobím si zoznam predsavzatí, ale snažím sa nastaviť nejaké moje smerovanie na ďalší rok, napríklad: „Aj v zlom vidieť niečo dobré.“ alebo „Pokoj/odhodlanosť/spokojnosť má prednosť.“ (nehodiace sa škrtnite)… Nejde o to, že by som to potom musel tlačiť celý čas, ale je to pre mňa taká pripomienka, čo by som od seba chcel, a ak to nepasuje, zmením to.

Máte nejakú obľúbenú vianočnú pieseň?

Robo: V rodine máme peknú tradíciu spievania, mama i dedko boli v spevokoloch, takže sa u nás spievajú aj koledy veľmi pekným spôsobom. Zo zahraničných mám veľmi rád Carol of the Bells napríklad v podaní Pentatonix.

Zara: Jednoznačne Melanie Thornton – Wonderful dream.

Rišo: Jingle bell rock. 

Nora: Driving home for Christmas.

Peťo: Judy Garland – Have Yourself a merry little Christmas.

Alex: Skoro všetky interpretácie klasických kolied od Pentatonix, napr. The First Noel (to je ako hudobná perina na zimný večer.)

 Text: Valéria Hurbanová