Novinky PRIDE Košice

Mladé aktivistky a aktivisti pripravujú tohtoročný festival PRIDE Košice. Máte sa na čo tešiť!

pride košice

Máme tu leto a teplá komunita sa môže tešiť na viaceré dúhové festivaly, medzi ktorými nemôže chýbať PRIDE Košice 2021. Na jeho príprave už niekoľko týždňov pracuje nielen organizačný tím, ale aj skupina mladých aktivistov a aktivistiek v rámci projektu Laboratórium Snov. 

Práve prebieha pilotný ročník vzdelávacieho programu Laboratórium Snov, ktorého súčasťou je niekoľko mladých aktivistov a aktivistiek zo všetkých kútov Slovenska. Výsledkom projektu má byť práve tohtoročný košický PRIDE, no to nie je všetko, čo projekt ponúka. 

Ako začať s aktivizmom?

Mnoho mladých ľudí chce začať s aktivizvom, ale často nevedia, ako na to. Projekty, ako je práve Laboratórium Snov, im v tom vedia pomôcť. Cieľom je taktiež sebarozvoj zúčastnených, vzdelávanie v oblasti LGBT+ tém a v neposlednom rade aj možnosť stretnúť skvelých ľudí. Prvá časť projektu bola zameraná na rôzne vzdelávacie aktivity, ktoré okrem queer tém pokrývali napríklad aj prácu v tíme, manažment či zručnosti v oblasti aktivizmu. Neskôr sa začalo už s realizáciou samotného festivalu, ktorý nás čaká koncom augusta. 

„Ako queer človek sa konštantne snažím vzdelávať ľudí okolo mňa ohľadom mojej identity. Uvedomilo som si, že ako samé nemám šancu mať tak neuveriteľný dosah, aby som dokázalo niečo zmeniť vo veľkej miere. Preto som sa rozhodlo zapojiť do Laboratória Snov, lebo spolu sme silnejší,” hovorí Viky, ktoré sa spolu s ďalšími zúčastňuje projektu. Za najdôležitejšie veci tu považuje práve ľudí, ktorých tu spoznalo, komunitu a akceptáciu. 

Na to, ako celé plánovanie a organizácia festivalu dopadnú, sa teší a dúfa, že festival prekoná očakávania všetkých, ktorí a ktoré sa na ňom tento rok podieľajú. Na otázku, či sa do Laboratória Snov plánuje zapojiť zas, odpovedá jednoznačne: „Na 100%. Rozmýšľam, že odteraz to urobím povinnou súčasťou každého roku.”

Dúhový august v Košiciach

Momentálne je príprava festivalu PRIDE Košice 2021 v plnom prúde a je sa na čo tešiť! V rámci festivalového týždňa čaká návštevníkov a návštevníčky mnoho skvelých sprievodných podujatí, medzi ktorými nebudú chýbať zaujímavé diskusie či workshopy, niekoľko predstavení a koncertov alebo napríklad aj premietanie filmov. Najdôležitejšou časťou festivalu je samozrejme dúhový sprievod. Napriek tomu, že vo viacerých mestách sa kvôli pandemickej situácii presúva sprievod do online priestoru, v Košiciach bude možné vychutnať si jeho atmosféru osobne. 

Zatiaľ ešte nechceme prezrádzať úplne všetko, no o novinkách ohľadne festivalu PRIDE Košice 2021 vás budeme pravidelne informovať prostredníctvom našich článkov, ale aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Novinkou je aj Tiktok, o ktorý sa postaral marketingový tím v rámci Laboratória Snov.  

Text a foto: Alex Michelčíková