Novinky PRIDE Košice

Je to náš druhý domov, hovoria LGBT+ ľudia, ktorí navštevujú centrum PRIZMA

LGBT centrum Košice

Na komunitné a poradenské centrum PRIZMA sa obracajú desiatky ľudí nielen z Košíc a okolia, ale aj z celého východného Slovenska. Služby, ktoré PRIZMA poskytuje, sú pre LGBT+ komunitu nesmiernou pomocou. O svojich pocitoch nám porozprávali niektorí ľudia, ktorí majú s PRIZMOU skúsenosť.    

Rony a Janka:  

PRIZMA je pre nás oboch práve tým miestom, kam chodia ľudia, o ktorých sme kedysi spoločne snívali. Chceli sme nájsť a stretávať sa s ľuďmi, kde by sme sa podporovali a zdieľali naše životy bez predsudkov a so vzájomným pochopením.

Rony: 

Som veľmi rád, že PRIZMA existuje. Spoznal som tam úžasných ľudí, ktorí sú mi ako rodina a ďakujem Bohu, že ich mám. PRIZMA pre mňa znamená veľa, je to také naše útočisko, kde sme si všetci rovní a kde vždy nájdem pochopenie či pomoc. Zažil som tam veľa príjemných dní. Veľmi mi pomáha komunikácia s ľuďmi v PRIZME a teším sa, keď sa tam budeme môcť opäť spoločne stretávať a rozprávať. Ďakujem celej PRIZME – Zarke, Robkovi, Richardovi, pánovi právnikovi a pani psychologičke Nore, ktorá robí divy, čo sa týka psychickej pomoci.

Janka: 

PRIZMA je pre mňa neuveriteľne farebná. Nielen farbami, ktoré vidíme na dúhe, ale aj rôznorodosťou ľudí, ktorých som tam stretla a spoznala. PRIZMA je pre mňa dôležitou súčasťou života, nakoľko mojim partnerom je transrodový muž. Na PRIZMU som hrdá a zároveň sa veľmi teším, že ju máme práve v Košiciach, pretože tu aj bývame. Je pre mňa základňou a zároveň prístavom. Poskytuje rôzne aktivity a možnosti rozvíjania sa a súčasne vytvára bezpečný priestor na stretávanie sa a budovanie priateľských vzťahov. 

trans košice

Lukáš: 

Priznám sa, že zo začiatku som nevedel, čo ma do PRIZMY tak často ťahá, prečo sa tam cítim tak super. Až keď som tam dlhší čas nechodil, som si uvedomil, že mi PRIZMA chýba. Je to naozaj bezpečné miesto pre každého a je tam jedinečná atmosféra, jedinečná energia. Je mi ľúto, že kvôli momentálnej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19 teraz PRIZMA nemôže fungovať tak, ako predtým. Snáď sa tam čoskoro znova budeme môcť všetci stretnúť, v kruhu a rozprávať sa, vzdelávať a zabávať sa. Vďaka aktivitám v PRIZME som sa dozvedel veľa nových vecí, ktoré som predtým nevedel a dokázal som si uvedomiť veľa vecí, v ktorých som mal chaos. Musím sa priznať, že už mi PRIZMA chýba a určite hneď, ako to bude možné, tam pôjdem!!! 

Marek: 

PRIZMA mi značne pomohla a dala mi mnohé. Naučila ma vážiť si, rešpektovať seba a tešiť sa zo seba. Naučila ma veľa vecí. PRIZMA vo mne podporila túžbu pomáhať a tešiť ľudí. To vzbudilo vo mne záujem zapísať sa do dobrovoľníckeho programu PRIDE Košice. Pripravovali sme sa, vzdelávali. Bola to zábava, čo ma tešilo a napĺňalo. Cítil som sa cenný. Dostal som šancu pomáhať počas celého podujatia PRIDE Košice a lahodilo mi to. PRIZMA mi pomohla vo viacerých veciach. Či už v práci, v bežných sociálnych kruhoch a taktiež odpovedala na moje otázky. PRIZMU pokladám za môj druhý domov.

Valika:

Pre mňa je najdôležitejšie to, že vďaka PRIZME mám osobný kontakt s inými LGBT+ ľuďmi. To, že sa necítim tak sama, je na nezaplatenie. Som veľmi vďačná za ľudí, ktorí mi skrz PRIZMU prišli do života. Zároveň musím povedať, že takú súdržnosť a spolupatričnosť ako tam, som nevidela ešte nikde. PRIZMA je pre mňa veľmi dôležitý a vzácny priestor, kde sa cítim bezpečne a kde nájdem pomoc vždy, keď potrebujem.   

Ryu:

Komunitné centrum PRIZMA som objavil práve v období, kedy som bol v živote veľmi zmätený vo veci vlastnej identity. Osobne som nepoznal prakticky žiadnych queer ľudí a nemal som takmer nikoho, s kým by som zdieľal moje myšlienky a problémy. Moje vedomosti a informácie o LGBT+ komunite boli veľmi limitované a plné dier, naraziť na správne informácie na internete a rozlišovať ich od tých pokrivených bolo skutočne zložité. 

Ale vďaka sociálnym sieťam som sa dozvedel o komunite PRIZMA a veľmi ma lákalo prísť na stretnutie. Avšak už od malička som sa vždy bál odmietnutia zo strany komunít. Nakoniec som sa spontánne, zhodou rôznych náhod ocitol na jednom stretnutí, kde som pocítil jedinečný pocit inkluzívnosti a prijatia, akého sa mi nedostalo nikde inde. Spoznal som nesmierne milých ľudí, s ktorými som veľmi rád trávil chvíle na stretnutiach a aj mimo nich. Dozvedel som sa fakty, ktoré mi vyslovene zmenili pohľad na biológiu a psychológiu človeka. Začal som vnímať ľudí inak ako doposiaľ, láska pre mňa začala znamenať viac ako predtým. Opustil som ignorantstvo a začal som byť tolerantný a rešpektujúci voči všetkým ľuďom na tejto planéte. 

Všetky tieto zážitky mali svoje veľkolepé vyvrcholenie v podobe letnej akcie PRIDE Košice, kde som mal tú česť pôsobiť ako dobrovoľník. Videl som, ako fungujú organizačné a aktivistické záležitosti za oponou, a po úžasných zážitkoch som mal silný pocit, že som pomohol niečomu vskutku skvelému. Cítim sa veľmi privilegovaný, že som mal tú česť stať sa súčasťou tak krásnej rodiny, a to práve v období, kedy som bol asi najviac zmätený a sám. Takéto privilégium by som prial všetkým ľuďom, ktorých život zavial do podobných ťažôb, pretože niet krajšej cesty hore, ako cesta dúhou. 🙂

Alex: 

Prvýkrát som s komunitným centrom PRIZMA prišla do kontaktu pred tromi rokmi v rámci dobrovoľníckeho programu. Odvtedy som tam spoznala kopec neskutočne skvelých ľudí, mám odtiaľ veľa zážitkov ale aj nových skúseností. Mojím zámerom, prečo ísť do dobrovoľníctva, bolo hlavne spraviť niečo pre LGBT+ komunitu, robiť veci, ktoré podľa mňa majú zmysel. Aj keď je pre mňa aktivizmus hlavne o druhých, nie o mne, tak mi to dalo do života veľa. Človek sa mnoho naučí, keď sa stretáva s ľuďmi z komunity. Ale na to, aby LGBT+ ľudia mohli prosperovať, potrebujú bezpečný priestor. A práve tak vnímam PRIZMU, je to priestor, kde sa nikto nemusí báť byť sám sebou – a pre niekoho je to jediný taký priestor, pretože nie každý má šťastie na chápavých ľudí vo svojom okolí. 

Sama som síce nevyužila poradenské služby, ktoré PRIZMA poskytuje (a je veľmi dôležité, aby LGBT+ ľudia túto možnosť mali), ale bola som na mnohých komunitných stretnutiach, zúčastnila som sa viacerých skvelých aktivít, ktoré sa tu organizovali, či už išlo o vzdelávanie alebo o kreatívnu činnosť… a chodím tam rada, pretože sa tam cítim dobre. 

Človek nemusí zapadnúť do “škatuliek”, nemusí spĺňať spoločenské štandardy a všetky nezmyselné normy. Je okej byť iný*á. V spoločnosti, ktorá sa stále na inakosť pozerá viac-menej cez prsty, je super mať priestor, kde všetci a všetky môžeme byť bez strachu svojím autentickým ja.