Novinky PRIDE Košice

Dúhový rok 2021, pripravujeme projekty pre LGBT+ komunitu

LGBT Košice

Hoci aj nám pandémia zamiešala minulý rok karty, podarilo sa viacero aktivít podujatia PRIDE Košice, centra PRIZMA a združenia Saplinq preniesť do online priestoru. Ako to bude tento rok? O plánoch nám porozprával riaditeľ PRIDE Košice a Saplinqu Róbert Furiel a poradkyňa komunitného centra PRIZMA Zara Kromková. 

Veľkou novinkou tohto roku v rámci PRIDE Košice je spustenie pilotného vzdelávacieho programu PRIDE Lab. „Po skúsenostiach s úspešným dobrovoľníckym programom (ktorý prebehol aj online) a online vzdelávaním aktivistov a aktivistiek v projekte KompAkt sme sa rozhodli ďalej rozšíriť možnosti, ako sa človek môže zapojiť do aktivizmu za práva LGBT+ ľudí,“ hovorí Róbert Furiel.

Od prvého februára bude spustené prihlasovanie do dlhodobého vzdelávania, v rámci ktorého sa účastníci a účastníčky budú môcť naučiť rôzne veci, od histórie a základov LGBT+ aktivizmu po znalosti potrebné pri organizácii takéhoto podujatia. Tieto poznatky využijú aj v praxi pri plánovaní, príprave a realizácii PRIDE Košice 2021. To všetko v spolupráci s naším dúhovým tímom.

PRIDE Lab aj klasický dobrovoľnícky program

Podľa slov Róberta PRIDE Lab nie je náhradou za klasický dobrovoľnícky program, ten chystáme aj tento rok. „Je určený skôr ľuďom, ktorí sa cítia na trochu väčšiu výzvu a môžu investovať viac času,“ hovorí.

Dobrovoľnícky tím PRIDE Košice 2019

Zároveň dodáva, že program PRIDE Lab je pre každého, kto chce spoznať nových ľudí, dokáže venovať pár hodín mesačne práci na sebe i pre komunitu a má pripojenie na internet (väčšina vzdelávania bude online). „V prípade záujmu treba sledovať našu Facebook stránku alebo web,“ uzatvára.

Bezpečie a komunita

Komunitné aktivity pripravuje aj PRIZMA. Ako uviedla poradkyňa Zara Kromková, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu je veľmi ťažké vopred niečo plánovať. „Určite bude aj naďalej fungovať online poradenstvo a taktiež chystáme aj dobrovoľnícky program, ktorého formu prispôsobíme danej situácii,“ vysvetľuje Zara. Zároveň dodáva, že hneď, ako sa zlepší situácia, tak v PRIZME budú organizovať komunitné stretnutia, podporné skupiny i individuálne poradenstvo pre LGBT+ ľudí. 

Komunitné centrum PRIZMA

PRIZMA je komunitné a poradenské centrum pre LGBT+ ľudí a ich blízkych, sídli v Košiciach. Poskytuje bezplatné psychologické, sociálne i právne poradenstvo a taktiež poradenstvo v oblasti potrieb transrodových ľudí. LGBT+ ľudia tu nájdu rešpektujúce a bezpečné prostredie, v ktorom môžu byť samými sebou, bez obáv a strachu. 

Saplinq plánuje vyslať mladých do sveta

Občianskemu združeniu Saplinq sa nazbieralo niekoľko vzdelávacích projektov, ktoré sa v minulom roku nemohli uskutočniť. „Samozrejme, všetko bude závisieť od aktuálnej situácie, ale veľmi radi by sme sa tento rok vrátili k školeniam, ktoré nie sú v online priestore. Je pravda, že s online školeniami neskončíme úplne, minulý rok ukázal, že mnoho vecí vieme zrealizovať cez Zoom a pre niektorých ľudí je to aj schodnejšia a dostupnejšia cesta k tomu, ako sa rozvíjať,“ uviedol riaditeľ združenia Róbert Furiel.

Školenie Saplinqu

Ďalej dodal, že ak všetko dobre pôjde, tento rok budú organizovať alebo spoluorganizovať školenia o divadle utláčaných/divadle fórum, biblioterapii, práci s hlasom či o vytváraní máp ako nástroja aktivizmu a práce s mládežou. Okrem toho chcú do spriatelených LGBT+ organizácií v celej Európe vyslať ďalších mladých ľudí v rámci programu Európsky zbor solidarity.

V roku 2021 sa OZ Saplinq chce taktiež ďalej zameriavať na rozvoj kapacít hnutia a vzdelávanie nových aktivistov a aktivistiek. „Ak to bude možné, zopakujeme školenie KompAkt. V spolupráci s Otvorenou Hrou tiež vyškolíme a podporíme dvoch komunitných organizátorov alebo organizátorky,“ uzatvára Róbert. 

Text: Valéria Hurbanová

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!