Dobrá rada

Som trans. Ktorý lekár mi pomôže?

Trans Pride Košice

Zdravotná starostlivosť spojená s tranzíciou je na Slovensku rôzna podľa toho, kde chceš/môžeš vyhľadať túto zdravotnú starostlivosť. Postupy sú rôzne pre jedinečnosť každej a každého z nás a podľa našich potrieb, zdravotného stavu, či špecifík, ktoré máme.

V skratke však budeš potrebovať: psychiatričku/psychiatra, alebo sexuologičku/sexuológa, ktorá*ý ťa prevedie procesom tranzície. Je treba mať neustále na pamäti, že ide o proces, ktorý môže trvať rôzne dlhú dobu a teda je dobré obrniť sa trpezlivosťou.

Tiež budeš potrebovať endokrinologické vyšetrenie, genetické vyšetrenie a psychodiagnostické vyšetrenie. Môže sa to zdať veľa, ale neboj sa, na Slovensku prechádza tranzíciou mnoho trans ľudí. Aj ja sama som ňou prešla. Dá sa to zvládnuť. A navyše, ak budeš niečo potrebovať, sme tu pre teba. Neváhaj nám napísať.

Zara Kromková, komunitná pracovníčka PRIZMA prizma-kosice.sk
Zara Kromková, komunitná pracovníčka PRIZMA

________

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!