Dobrá rada

Ako viem podporiť queer Rómov a Rómky, aby sa cítili v LGBT+ komunite prijatí?

LGBT Rom

Odpoveď na túto otázku je extrémne jednoduchá. Môžeme pomôcť otvárať otázky a problémy queer Rómiek a Rómov tým, že ich v prvom rade budeme počúvať, dodávať im silu a vytvárať prostredie, v ktorom sa budú cítiť bezpodmienečne prijímané a prijímaní.   

Je potrebné pochopiť, že inakosť vo vzťahu k sexuálnej orientácií a/alebo rodovej identite je v rómskej komunite tabuizovaná téma, takže niektorí Rómovia a Rómky nemajú toľko informácií ako iní LGBT+ ľudia.  

Queer človek s rómskou etnicitou má problém nájsť podporu už v domácom prostredí. V marginalizovaných lokalitách omnoho viac. 

Mnohokrát túto podporu nenachádzajú ani v LGBT+ komunite. V rómskych komunitách sú neprijatí pre LGBT+ identitu a v LGBT+ komunite sa často stretávajú s vylúčením pre rómsku etnicitu. Napríklad, ak si na appke Grinder rómsky gej hľadá partnera, nie je ojedinelé, že sa stretáva s ľuďmi, ktorí majú na svojich profiloch uvedené “nech mi nepíšu cigáni”. Ak tento rómsky gej takto narazí na niekoľko profilov denne, prirodzene sa cíti vylúčený a odmietnutý. Argument o osobnej preferencii na základe pôvodu nie je argumentom. Je to rasizmus. Všetci predsa poznáme “nie som rasista, ale…”. 

Richard Langdon, sociálny poradca PRIZMA

___

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!

Úvodné foto: Minority Stories