Novinky PRIDE Košice

Nový vietor na festival PRIDE Košice prinesie drag queen La Cuntessa

Tomáš Procházka

Divadelný režisér Tomáš Procházka chrlí jeden nápad za druhým. Na konte má viacero úspešných hier a dokonca aj ocenení. Publikum ho pozná aj ako drag queen. Pochádza z Bratislavy, aktuálne žije v Prahe, no jeho cesty povedú čoraz častejšie aj do Košíc.  

Pridal si sa k tímu PRIDE Košice. Čo presne bude tvojou náplňou práce? 

Práca pre PRIDE bola pre mňa dlhodobou ambíciou a ponuku riaditeľa PRIDE Košice Roba Furiela som prijal bez jediného zaváhania. Bol som oslovený na pozíciu umeleckého šéfa, čo v preklade znamená, že sa budem starať o kultúrny program v rámci PRIDE týždňa. 

Už máš aj predstavu, akých umelcov a umelkyne by si chcel dotiahnuť do Košíc?

Pôjde mi určite o čo najrozmanitejšie obsadenie všetkých „písmeniek“ našej komunity. Keďže celý život sa pohybujem v multikultúrnej spoločnosti, chcem, aby sa to prejavilo aj v celom programe. Považujem za veľmi dôležité, aby si naša komunita uvedomovala, že naša dúha je symbolom niekoľkých skupín a musíme vedieť aj o nich. 

A čo miestna queer scéna, vieš o talentoch, ktoré by bolo dobré zapojiť do festivalu PRIDE Košice? 

Niektoré mená samozrejme poznám, či už osobne alebo zo sociálnych sietí, resp. z článkov na Queer Slovakia. Snažím sa však aj o vlastný rešerš a pozerať všade, kde sa dá. Teší ma, že sa mnohí ozývajú aj sami. Mená nechcem ešte prezrádzať, ale účastníci sa naozaj majú na čo tešiť. 

Ako celkovo vnímaš slovenskú queer scénu? V čom je podľa teba najväčší progres? 

Veľký progres je nástup novej generácie LGBT+ mládeže. Mám obrovskú radosť, že sa decká začínajú samé od seba, či už cez instagramovú platformu alebo dobrovoľnícku činnosť, venovať aktivizmu. Je to šialene dôležitý krok, pretože je vidno, že ich táto téma zaujíma a že chcú niečo dosiahnuť. 

A kde podľa teba máme rezervy? 

Rezerv je niekoľko, ale najintenzívnejšie vnímam problém s toleranciou vo vnútri komunity alias internalizovanú homofóbiu. Shaming (zahanbovanie) v slovenskej komunite je alarmujúci a veľmi by som si prial, aby sa táto téma viac otvárala. Spolu s destigmatizáciou HIV+ ľudí a osvetou PrEP/PeP. To sú v tejto chvíli základy, na ktorých musíme ako komunita makať. Keď tieto základy zvládneme, prinesie ovocie na všetkých frontoch.

Foto: Dorota Holubová

Ty si žil v Bratislave, no aktuálne tvoríš v Prahe. V čom by podľa teba mohla česká scéna inšpirovať tú slovenskú? 

Praha je v rámci LGBT+ komunity niekde celkom inde, aj čo sa spoločnosti aj politickej scény týka. Narážam teraz aj na fakt, že v súčasnosti sa v Česku dostal do druhého čítania zákon, ktorý by umožnil sobáše párom rovnakého pohlavia. Vidím ako veľmi demotivujúce to je pre mnohých aktivistov a aktivistky,  čo musia na Slovensku desiatky rokov bojovať s destigmatizáciu homosexuality ako duševnej choroby. Je to priam absurdné, že 4 hodiny vlakom je vzdialená krajina, kde sa tieto veci jednoducho neriešia a diskutuje sa na úplne inej úrovni. 

A v čom naopak slovenská mohla inšpirovať českú?

Myslím si, že slovenská komunita sa niekedy vie viacej uvolniť, minimiálne na party teda. 

Posledné roky si sa pustil s nadšením do drag šou. Čo ťa na tom najviac baví? 

Úplne všetko! Drag je o totálnej slobode v umeleckom vyjadrovaní a našiel som v tom nielen svoju identitu, ale aj nekonečný zdroj inšpirácie pre moju prácu ako divadelného režiséra. A mám nesmiernu radosť, že môžem taktiež cez moju drag personu La Cuntessu upornoňovať na dôležité veci.

Foto: Dorota Holubová

Sleduješ aj ďalšie slovenské drag queens? 

Jasné. Mrzí ma, že na Slovensku sa zatiaľ nedá úplne hovoriť o „drag scéne“, aj keď máme pár naozaj veľmi výrazných tvárí ako je Slaytiiina,  Liquid the Queen alebo dievčatá z Action Sisters. Ale chvalabohu za Instagram, kde sa malé baby queens pomaly začínajú ukazovať. Prial by som si, aby sa nebáli aj ony viac ozývať a začali niečo budovať. Zo skúsenosti z hosťovačiek s House of Garbáge vidím, že nielen našej komunite, ale celkovo publiku, chýba takáto forma zábavy a že si za ňu diváci ochotne aj zaplatia. Milé dámy, ak toto čítate, tak šup šup naleštiť topánky a do zbrane! 

Aký máš vzťah ku Košiciam? 

Ja som z mamičkinej strany 50% východňar, takže Košice a všeobecne východ Slovenska vnímam ako druhý domov. V Košiciach som bol niekoľkokrát hosťovať s mojimi predstaveniami a nebudem preháňať, keď poviem, že je to jedno z naozaj najkrajších miest na Slovensku. Okrem PRIDE Košice sa chystám aj na spoluprácu so Štátnym divadlom Košice, takže pendlovačky Praha-Košice budú v najbližších mesiacoch skutočne časté. Veľmi sa teším na všetky teplé zákutia. 

Čo bude podľa ten vrcholom PRIDE Košice 2021? 

Poviem úprimne, že som veľmi opatrný v tom tešení sa, nad covidom sme stále nevyhrali a opatrenia pre kultúru nie sú ešte ani zďaleka také, aké by som si predstavoval, resp. sme si predstavovali. Vrcholom bude pre mňa to, keď sa všetky organizované PRIDE na Slovensku uskutočnia tak, ako sa majú a že budeme na ten magický týždeň všetci spolu a za jedno.

Text: Roman Samotný

Úvodné foto: Majficom